- Dotyczy ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej przez (...)

- Dotyczy ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej przez pośrednika.

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku Spółki, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej,

postanawia

Porady prawne

uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Pismem z dnia... Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w sprawie sposobu ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Jednostka dokonuje sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, reklam umieszczanych w gazetach, których jest wydawcą.

Sprzedaż ta dokonywana jest przez Spółkę oraz za pośrednictwem innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które w tym zakresie działają w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy.

Powyższa sprzedaż na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 272, poz. 2706 z późn. zm.), była zwolniona z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Na mocy przytoczonego rozporządzenia, zwolnienie wygasło 31.03.2006 roku. W związku z powyższym Spółka zwraca się o wyjaśnienie następujących kwestii:

- kto dokonuje ewidencji sprzedaży reklam za pomocą kas rejestrujących w przypadku gdy sprzedaż ta dokonywana jest imieniu i na rzecz Spółki,

- kto w powyższym przypadku jest właścicielem kasy - Spółka czy podmiot dokonujący sprzedaży?

Wnioskodawca przytaczając art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i § 5 ust. 1 pkt 9 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku z w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) twierdzi, że ewidencjonuje sprzedaż własną reklam za pomocą kas rejestrujących będących własnością Jednostki, zaś inne podmioty prowadzące sprzedaż reklam w imieniu Spółki, dokonują rejestracji całości w/w czynności za pomocą kas fiskalnych będących własnością danego podmiotu.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia co następuje.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Sposób ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przez podatników świadczących usługi pośrednictwa uregulowany jest w § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 9 cytowanego rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2 są obowiązani do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży bez prawa ich używania przez osoby trzecie, z zastrzeżeniem (wymienionego wyżej) ust. 5.

Mając na uwadze powyższe przepisy, w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia, opisanym przez Stronę we wniosku, Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie informuje, że:

- ewidencji sprzedaży reklam za pomocą kas rejestrujących w przypadku gdy sprzedaż ta dokonywana jest w imieniu i na rzecz Spółki, dokonuje pośrednik Wnioskodawcy,

- właścicielem kasy rejestrującej jest podmiot, dokonujący sprzedaży w imieniu i na rzecz Spółki z o. o.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Ponadto Naczelnik tutejszego Urzędu uprzejmie informuje, że na podstawie obowiązującego od 01.04.2006 roku § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania (przy zastosowaniu kas rejestrujących), do dnia 31 grudnia 2006 roku - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W załączniku wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, w pozycji 22 wymieniono usługi reklamowe o symbolu PKWiU ex 74.4, z wyłączeniem usług związanych z organizacją reklamy handlowej oraz informacji handlowej i usługowej.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.

Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.

W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt lit a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika