Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą od godz. 4.00 - 20.00 jest zmuszona zatrudnić powyżej (...)

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą od godz. 4.00 - 20.00 jest zmuszona zatrudnić powyżej pięciu osób. W takim przypadku musi rozliczać się elektronicznie, a zatem jest potrzebny komputer , którego wartość brutto wynosi 4.800,00. Komputer ma zamiar amortyzować, raty oraz prowizję od zaciągniętego kredytu na zkup tego środka trwałego będzie wliczać w koszty uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137 , poz. 926 z póź.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie udziela odpowiedzi na pisemne zapytanie podatnika z dnia 19.10.2004r.(data wpływy) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza , co następuje: Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika , że prowadząc działalność gospodarczą- usługi handlowe- zakupiła komputer . Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatniczka formułuje stanowiska, iż:-komputer zakupiła na raty /10 miesięcy/-po spłaceniu kredytu zaliczy komputer do środków trwałych i będzie odliczać amortyzację,-spłacone raty oraz prowizję od udzielonego kredytu zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie stwierdza,że stanowisko kwestii amortyzacji komputera przedstawia się następująco :

Porady prawne

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w przepisach art. 22n ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, poz. 176 z późn.zm). Zgodnie z art. 22 a ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23 a pkt. 1 zwane środkami trwałymi. Zaliczenie komputera o wartości powyżej 3 500 zł netto do środków trwałych wymaga ujęcia trwałego w ewidencji środków trwałych, do której prowadzenia na podstawie art. 22n ust.2 powołanej wyżej ustawy zobowiązani są podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów. Zapisu dokonuje się najpóźniej w miesiącu przekazania komputera do używania.

Dokonujac amortyzacji , może Pani wybrać metodę liniową lub degresywną. Raz wybraną metodę należy stosować do pełnego zamortyzowania środka trwałego.

* metoda liniowa, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego począwszy od pierwszego dnia miesiąca nastąpujacego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca w którym nastąpuje zrównanie sumy odpisów amortzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym środek trwały postawiono w stan likwidacji, sprzedano lub stwierdzono jego niedobór.

* metoda degresywna , odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej środka trwałego w pierwszym roku podatkowym jego używania, z zastosowaniem stawek podanych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, podwyższonych o współczynik nie wyższy niż 2,0 a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotyczczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego , w którym tak określona roczna kwota amortyzacji , miała być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy , dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z metodą liniową.

Aby prawidłowo zastosować daną metodę amortyzacji , należy właściwie przyporządkować danemu składnikowi majątkowemu jego rodzaj, a w konsekwencji stawkę amortyzacyjną, określoną w Wkazie rocznych stawek amortyzacyjnych, który stanowi załącznik do powołanej ustawy.

Odwołując się do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych ( Dz.U.Nr 112 z 1999r. poz. 1317 z póź.zm.) w grupie 4 -maszyny, urządzenia i aparty ogólnego zastosowania w podgrupie 49 , rodzaj 491 wymienionozespoły komuterowe a więc roczna stawka amortyzacji wynosi 30 procent.Zgodnie z art. 22i ust. 2 pkt. 3 ww. ustawy , podatnicy mogą podane w wykazie stawek amortyzacyjnych, stawki podwyższyć dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 7 Klasyfikacji Środków Trwałych, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu z zastosowaniem współczynników nie wyższych niż 2,0. Ponieważ komputer, należy do grupy 4 Klasyfikacji Środków trwałych, spełnia kryteria urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, ma Pani prawo pomnożyć stawkę wynikającą z wykazu rocznych stawek amotryzacyjnych (30 Procent) przez 2,0 i wówczas roczna stawka wyniesie 60 procent.Komputer można również zamortyzować przy wykorzystaniu metody amortzacji fabrycznie nowych środków trwałych określinej w art. 22 k ust. 4-6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Pani sytuacji gdy dokanała Pani zakupu na raty komputer niewymagający montażu, który zostanie przyjęty do używania jako środek trwały w dniu jego otrzymania i w tym dniu dokonała Pani sprzedającemu zapłaty pierwszej raty to wartość początkową tego środka trwałego stanowi kwota należna sprzedającemu z tytułu sprzedaży wynikjąca z dokumentów , niezależnie od sposobu i terminów płatności zobowiązania przez Panią.

W myśl art. 22 ust.1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 8 lit. a powołanej wyżej ustawy , nie uważa się za koszty uzysania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) , z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek ( kredytów). Jeśli pożyczka (kredyt) zostanie przeznaczona na prowadzoną działalność gospodarczą , to uznać należy, iż poniesione przez Panią odsetki od kredytu, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu przyjęcia środka trwałego do używania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie informuje , iż nie zgadza się ze stanowiskiem Pani iż spłacone raty zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodów . Tak jak wskazano wyżej w koszty uzyskania przychodu można zaliczyć odsetki od ww. kredytu oraz prowizję o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym. .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika