Czy w opisanej sytuacji powinien traktować zrealizowane różnice kursowe, powstałe pomiędzy kursem (...)

Czy w opisanej sytuacji powinien traktować zrealizowane różnice kursowe, powstałe pomiędzy kursem zaksięgowania zobowiązania wobec dostawcy zagranicznego a kursem realizacji zapłaty tego zobowiązania do Y S.A., odpowiednio jako przychody lub koszty podatkowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W dniu 09 listopada 2005 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W powyższym piśmie Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

'X' Sp. z o.o. dokonuje transakcji zakupu surowców od dostawców zagranicznych. Planuje ona wprowadzić mechanizm, na bazie którego odbiorca wyrobów gotowych produkowanych przez Spółkę (Y S.A.) będzie występował w roli płatnika zobowiązań zagranicznych podatnika, płatnych w walucie obcej. Na fakturze zakupu surowców Spółka będzie występowała jako kupujący a Y S.A. jako zobowiązany do zapłaty ceny za surowiec w walucie obcej, tj. płatnik. Faktura zakupu byłaby przeliczana na złote polskie i księgowana w spółce 'X' po kursie średnim NBP z dnia zarachowania. W dniu, kiedy następować będzie termin płatności, płatnik dokona zakupu waluty i spłaty zobowiązania spółki 'X'. Na podstawie informacji o dokonanej płatności przez płatnika i otrzymanej nocie obciążeniowej od płatnika, 'X' rozliczy swoje zobowiązanie wobec kontrahenta zagranicznego. Jednocześnie podatnik wykaże zobowiązanie wobec płatnika w wartości wynikającej z przeliczenia waluty na złote polskie po kursie sprzedaży banku z dnia spłaty zobowiązania zagranicznego przez płatnika. Tego samego dnia nastąpi zwrot płatnikowi równowartości w złotych polskich wypłaconych przez niego kontrahentowi zagranicznemu walut. Dopuszcza się również kompensatę wzajemnych należności stron. Za wykonaną usługę Y S.A. otrzyma od Spółki odpowiednie wynagrodzenie.

Porady prawne

Podatnik pyta, czy w wyżej opisanej sytuacji powinien traktować zrealizowane różnice kursowe, powstałe pomiędzy kursem zaksięgowania zobowiązania wobec dostawcy zagranicznego a kursem realizacji zapłaty tego zobowiązania do Y S.A., odpowiednio jako przychody lub koszty podatkowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki powstałe różnice kursowe należy traktować odpowiednio jako przychody lub koszty dla celów podatkowych.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

Zagadnienie różnic kursowych zostało uregulowane przepisami art. 15 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którymi kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Na gruncie prawa podatkowego dla różnic kursowych stosuje się zasadę kasową, co oznacza, że różnice kursowe naliczane są w chwili realizacji, czyli w dniu zapłaty zobowiązania w walucie obcej, gdy kurs jest różny od kursu z dnia zarachowania.

Zatem mając na względzie ww. przepisy należy stwierdzić, iż koszty z tytułu różnic kursowych mogą wystąpić tylko w przypadku operacji wyrażonych w walutach obcych i realizowanych w takich walutach.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż nie będzie on spłacał swoich zobowiązań wobec kontrahenta zagranicznego w walucie obcej tylko na podstawie informacji o dokonanej płatności przez płatnika (Y S.A.) i otrzymanej nocie obciążeniowej od płatnika Spółka rozliczy swoje zobowiązanie wobec dostawcy surowca. Jednocześnie firma wykaże zobowiązanie wobec płatnika w wartości wynikającej z przeliczenia waluty na złote polskie po kursie sprzedaży banku z dnia spłaty zobowiązania zagranicznego przez płatnika.

Odnosząc się do przedstawionych powyżej przepisów podatkowych, należy stwierdzić, iż w sytuacji przedstawionej przez Spółkę nie dojdzie do powstania różnic kursowych. Pomimo tego, iż zobowiązanie wyrażone będzie w walucie obcej to zapłata za nie zostanie dokonana w polskich złotych. Zatem nie zostaną spełnione obydwa warunki powodujące powstanie różnic kursowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że Spółka nie będzie miała prawa do podwyższenia lub obniżenia kosztów, wyrażonych w walutach obcych, związanych z zakupem surowca - gdyż nie dojdzie do powstania różnic kursowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej. Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika