Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, czy stosowane (...)

Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, czy stosowane przez Wnioskodawcę kursy walut do wyceny poszczególnych operacji bankowych są prawidłowe?

29 czerwca 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca posiada w banku rachunek walutowy. Dokonywane są na nim następujące operacje bankowe:

    ? wpływy należności od kontrahentów zagranicznych,
    ? zapłata zobowiązań z tytułu dostaw materiałów,
    ? spłata kredytu w Euro i odsetek od kredytu,
    ? pobieranie kosztów bankowych oraz odsprzedaż dewiz.

Przeliczanie operacji bankowych w walucie Euro na PLN odbywa się według faktycznie zastosowanego kursu waluty z danego dnia. Ustawodawca nie wyjaśnia jednoznacznie, jaki to ma być kurs.

Spółka wskazuje, iż do wyceny wpływów na rachunek walutowy z tytułu zapłaty za wyroby Wnioskująca stosuje kurs kupna stosowany przez bank, z którego usług korzysta. Zapłata za zobowiązania zagraniczne następuje według kursu sprzedaży stosowanego przez bank, z którego usług korzysta Spółka. Odsetki od kredytu i koszty bankowe rozliczane są przez Wnioskodawcę według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień pobierania kosztów. Odsprzedaż dewiz następuje według kursu kupna, zaś spłata kredytu w Euro dokonywana jest według kursu historycznego czyli kursu, po którym wyceniono wpływy środków na rachunek walutowy (gdy spłata następuje z własnych środków; jeżeli natomiast spłata następuje z waluty nabytej w banku Wnioskująca stosuje kurs sprzedaży banku).

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego zrodziła się wątpliwość, czy stosowane przez Wnioskodawcę kursy walut do wyceny poszczególnych operacji bankowych są prawidłowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, wycena transakcji walutowych ma wpływ na prawidłowe ustalenie różnic kursowych i kosztów finansowych kredytu. W opinii Spółki, dla celów podatkowych za faktycznie zastosowany kurs należy uznać kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług Wnioskodawca korzysta ? w zależności od rodzaju dokonywanej transakcji lub kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania danej transakcji w przypadku kosztów bankowych i odsetek od kredytu.

Wnioskująca wnosi o potwierdzenie stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Na wstępie podjętych rozważań, organ podatkowy wskazuje, iż w niniejszej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, ustosunkowuje się wyłącznie do argumentacji i stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Wnioskującej. Regulacje art. 14a?d ustawy Ordynacja podatkowa nie przewidują bowiem prowadzenia postępowania dowodowego w sprawach o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Stosownie do art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

    1. art. 15a, albo
    2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy podatkowej, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W myśl art. 15a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
    4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
    5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Stosownie zaś do art. 15a ust. 3 ww. ustawy podatkowej, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

    1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    2.

    poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
    3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
    4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
    5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

W tym miejscu tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia ?faktycznie zastosowanego kursu waluty?, które to pojęcie jest używane przez ustawodawcę w powyższych regulacjach. Stwierdza jedynie, w art. 15a ust. 4 ww. ustawy podatkowej, że jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Wobec braku w przepisach podatkowych definicji zwrotu ?faktycznie zastosowany? dokonać należy wykładni językowej tego zwrotu. I tak ?faktyczny? oznacza ?zgodny z faktami, oparty na faktach, będący faktem; rzeczywisty, realny, istotny?. Z kolei ?zastosować ? zastosowywać? to ?podporządkować się czemuś lub komuś, wykonać coś zgodnie z czyimiś wskazaniami, nagiąć się, dostosować się do czegoś? (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, 2003r.).

Mając na względzie powyższe przepisy, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż podziela pogląd Wnioskującej, że dla celów podatkowych za faktycznie zastosowany kurs należy uznać kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług Wnioskodawca korzysta ? w zależności od rodzaju dokonywanej transakcji lub kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania danej transakcji w przypadku kosztów bankowych i odsetek od kredytu.

Najważniejsze jest w tym względzie, by postępowanie Podatnika nie naruszało przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie, jednak Wnioskująca ustalając ?faktycznie zastosowany kurs waluty? winna mieć na uwadze przepis art. 15a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do którego jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika