Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości niezabudowanej.

Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości niezabudowanej.

W dniu 29.04.06r. wpłynął do organu podatkowego wniosek dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika.

Ze złożonego przez Podatnika wniosku wynika, iż zamierza sprzedać grunt oznaczony w ewidencji gruntów pod numerem 332/5 i 332/4 jako grunt orny. Nieruchomość będąca niezabudowaną działką stanowi własność Gminy. W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla Miasta i Gminy działka została sklasyfikowana jako działka osadniczo-produkcyjno-przyrodnicza mająca na celu rozwijanie funkcji mieszkaniowej, gospodarczych i obsługi ludności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ochrony dóbr kultur. Podatnik wskazał także, iż Gmina nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, a ww Studium nie ma charakteru powszechnie obowiązującego aktu prawa, jednakże wiąże burmistrza przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Sprzedaż nieruchomości nastąpi w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.

Porady prawne

Zapytanie Podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem VAT w/w czynności.

W ocenie Podatnika sprzedaż niniejszej działki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22%.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem zaś w świetle ww ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art.2 pkt 6 ustawy o VAT). Ze złożonego przez Podatnika zapytania wynika, iż w niniejszej sprawie mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości niezabudowanej, która została sklasyfikowana w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla Miasta i Gminy jako działka osadniczo-produkcyjno-przyrodnicza mająca na celu rozwijanie funkcji mieszkaniowej, gospodarczych i obsługi ludności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ochrony dóbr kultur, a w ewidencji gruntów jako grunt orny.

Z uwagi na formę czynności - umowa cywilnoprawna- Gmina nie korzysta w tym zakresie ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w §8 ust.1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.). Zgodnie z §8 ust.1 pkt 13 cyt. wyżej rozporządzenia zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W ocenie organu podatkowego nie znajdzie także zastosowania w niniejszym przypadku zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczące dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę (art.43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT), bowiem rozstrzygający w niniejszej sprawie powinien być wpis w ww Studium, wiążący burmistrza przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a nie wpisy w ewidencji gruntów i księdze wieczystej, mające charakter deklaratoryjny.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy ocenia stanowisko Podatnika w powyższej sprawie jako prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika