Czy spadkobierca ma prawo do skorzystania z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z ostatniej (...)

Czy spadkobierca ma prawo do skorzystania z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z ostatniej deklaracji VAT-7 po zmarłym ojcu, w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej?

Stan faktyczny: Ojciec Podatnika zmarł w dniu czerwcu 2004r. Do tego dnia prowadził działalność gospodarczą blacharstwo-lakiernictwo pojazdowe, auto-handel Ostatnią deklarację VAT-7 złożył za m-c 05/2004 wykazując kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w wysokości 25.780,- zł. Syn postanowił kontynuować działalność po zmarłym ojcu i po postanowieniu Sądu Rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku z dnia 28 stycznia 2005r. w dniu 18.04.2005r. zarejestrował działalność gospodarczą i stał się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Własne stanowisko w sprawie: Podatnikk uważa, że w deklaracji VAT-7 za m-c 04/2005r. ma prawo ująć kwotę nadwyżki z deklaracji ostatniej złożonej przez zmarłego ojca i tym samym skorzystać z przysługującego mu prawa wstąpienia w wszelkie prawa i obowiązki spadkodawcy, o których mowa w art. 97 Ordynacji podatkowej.

Porady prawne

Interpretacja i ocena prawna stanowiska Podatnika: Art. 97 ustawy Ordynacja podatkowa wskazuje okoliczności następstwa prawnego w odniesieniu do spadkobierców w zakresie ich praw i obowiązków. §1 w/w przepisu stanowi o prawach i obowiązkach majątkowych spadkobiercy w zakresie przepisów prawa podatkowego, §2 w/w przepisu stanowi, że jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą to uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. W świetle przedstawionej sytuacji Pan, jako spadkobierca który prowadzi od 18.04.2005r. działalność gospodarczą po zmarłym ojcu, w deklaracji VAT-7 za m-c 04/2005r. ma prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez spadkodawcę.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika