Podatnik, w dacie otrzymania potwierdzenia odbioru towarów przez nabywcę wystawi fakturę, traktując (...)

Podatnik, w dacie otrzymania potwierdzenia odbioru towarów przez nabywcę wystawi fakturę, traktując przedmiotową dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, ponieważ dopiero wówczas Wnioskująca będzie w posiadaniu dokumentów, które są określone w art. 42 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. Spinko, NIP 697-10-11-742 z siedzibą w Lesznie, przy ul. Okrężnej 20, z dnia 22.03.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego ? 26.03.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 22.05.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego ? 24.05.2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej opodatkowania oraz udokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz kontrahenta niemieckiego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza dostarczać towary własnej produkcji do kontrahenta zagranicznego pochodzącego z państwa członkowskiego Wspólnoty, tj. Niemiec. Przed przeniesieniem prawa do dysponowania towarami jak właściciel na ww. kontrahenta, przedmiotowe towary będą podlegać dodatkowej obróbce (nałożenie warstwy ochronnej). Usługa nałożenia warstwy ochronnej świadczona będzie przez niemiecką firmę usługową. Towary do niemieckiej firmy usługowej posiadającej europejski numer NIP, Wnioskująca dostarczy na własny koszt transportem wykonywanym przez wynajętego przewoźnika. Odbiorca towarów własnym transportem odbierze z firmy usługowej towary Spółki.

Podatnik, w dacie otrzymania potwierdzenia odbioru towarów przez nabywcę wystawi fakturę, traktując przedmiotową dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, ponieważ dopiero wówczas Wnioskująca będzie w posiadaniu dokumentów, które są określone w art. 42 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl natomiast art. 7 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie natomiast do art. 13 ust. 1 przywoływanej ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie zaś z art. 13 ust. 3 ww. ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dochodzi zatem zarówno w przypadku, gdy jest ona realizacją przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT) jak również, gdy do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami nie dochodzi (art. 13 ust. 3 ww. ustawy). Warunkiem uznania przemieszczania własnych towarów za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest wykorzystanie ich do czynności wykonywanych przez podatnika jako podatnika VAT.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza dostarczać towary własnej produkcji do kontrahenta zagranicznego z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty, tj. Niemiec. Przed przeniesieniem prawa do dysponowania towarami jak właściciel na ww. kontrahenta, przedmiotowe towary będą podlegać dodatkowej obróbce na terytorium Niemiec. Towary do niemieckiej firmy usługowej posiadającej europejski numer NIP, Wnioskująca dostarczy na własny koszt transportem wykonywanym przez wynajętego przewoźnika. Odbiorca towarów własnym transportem odbierze z firmy usługowej towary Spółki.

Mając na uwadze przywołane regulacje, zdaniem tut. organu podatkowego, należy stwierdzić, iż w opisanym stanie faktycznym Wnioskująca przemieszczając własne towary, z terytorium kraju na terytorium Niemiec, przed przeniesieniem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel na kontrahenta zagranicznego będącego ich ostatecznym odbiorcą dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o VAT. Podatnik przemieszczający towary, winien zatem, co do zasady zarejestrować się dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju odbioru towarów i naliczyć podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W świetle wyżej przywoływanych regulacji prawa podatkowego, następujące po przedmiotowym przemieszczeniu towarów przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na rzecz zagranicznego kontrahenta stanowi natomiast dostawę towarów wykonywaną na terytorium Niemiec.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż stosownie do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl natomiast § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, iż w opisanym stanie faktycznym Podatnik powinien udokumentować dokonanie przemieszczenia własnych towarów jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów fakturą VAT wystawioną zgodnie z regulacją ww. § 13 ust. 1 przywoływanego rozporządzenia nie później niż siódmego dnia od dnia dokonania ww. przemieszczenia.

Zgodnie zaś z przywoływanym przez Wnioskującą art. 42 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;

2) adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;

3) określenie towarów i ich ilości;

4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu

- w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przywoływane przez Wnioskującą regulacje art. 42 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług określają jedynie warunki zastosowania przez podatnika stawki podatku w wysokości 0 %, w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przedmiotowe regulacje nie określają natomiast ani warunków uznania danej czynności za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ani też nie określają momentu, w którym podatnik powinien udokumentować fakturą VAT fakt dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Stosownie do powyższego, moment w którym Wnioskująca będzie w posiadaniu dokumentów, o których mowa w przywoływanym art. 42 ust. 4 ustawy o VAT, nie wpływa na moment, w którym Podatnik powinien wystawić fakturę dokumentującą dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Uwzględniając powyższe, stanowisko Podatnika należało uznać za nieprawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika