Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Różnica między rozwodem a separacją ?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, czy separacja i rozwód prowadzą do tego samego? Poza nazwą oczywiście, chodzi mi o kwiestie prawne, i wogóle..

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi

  Pytanie dotyczy odpowiedzialności za długi małżonka, a ściśle czy w sytuacji orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika istnieje różnica pomiędzy rozwodem, a separacją. literatury wynika, że aby nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, w momencie nadawania tytułu egzekucyjnego jak również w momencie orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi, musi istnieć związek małżeński oraz wspólność majątkowa małżonków. Konkretne pytanie brzmi: czy jeżeli w trakcie orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności wobec małżonka dłużnika istnieje orzeczona separacja i nie ma żadnego majątku wspólnego, to sąd może nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika?

 • Różnice pomiędzy orzeczeniem rozwodu a separacją

  Jaka jest różnica między rozwodem a separacją? Kiedy sąd orzeknie tylko separację, a nie rozwód?

 • Klauzula wykonalności a separacja małżonków

  Czy w sytuacji orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika istnieje różnica pomiędzy rozwodem, a separacją. Z literatury wynika, że aby nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, w momencie nadawania tytułu egzekucyjnego jak również w momencie orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi, musi istnieć związek małżeński oraz wspólność majątkowa małżonków. Po nadaniu klauzuli wykonalności małżonek dłużnika złożył zażalenie. Sąd II instancji wydał postanowienie o oddaleniu zażalenia 30 grudnia 2002. Wcześniej 23 grudnia 2002 uprawomocniło się orzeczenie sądu orzekające separację małżonków. W literaturze czytamy " jeśli nawet nadano klauzulę, a małżonek złożył zażalenie, którego sąd II instancji nie zdążył rozpatrzyć, a w międzyczasie został orzeczony prawomocnie rozwód tego małżonka i dłużnika, sąd obowiązany jest uwzględnić zażalenie i oddalić wniosek wierzyciela" . Jaka jest sytuacja małżonka dłużnika ,jeśli orzeczono separację a nie rozwód. Czy sąd II instancji powinien uwzględnić zażalenie? Sąd II instancji nie wiedział o separacji. Co można w tej sytuacji zrobić, aby cofnąć klauzulę? Wierzyciel wszczął egzekucję. Czy jeżeli w trakcie orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności wobec małżonka dłużnika istnieje orzeczona separacja , to sąd może nadać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika?

 • Zadatek a zaliczka

  Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką. Zarezerwowałam salę na wesele, niestety powiększyła nam się lista gości i musieliśmy z niej zrezygnować. Nie możemy odzyskać wpłaconej zaliczki, mimo iż zrezygnowaliśmy na 6 miesięcy przed ślubem. Dodam tylko ze w umowie jaką zawarliśmy nie ma żadnej wzmianki o zerwaniu umowy.

 • Przesłanki orzeczenia separacji lub rozwodu

  Moje dzieci są pełnoletnie, uczą się poza miejscem zamieszkania. Weekendy i inne wolne dni spędzają w domu. Mąż wystąpił o separację i się wyprowadził. Czy można uważać, że rodzina nie istnieje?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane