Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Umiarkowany stopień niepełnosprawności ? co mi daje?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Uzyskałam umiarkowany stopień niepełnosprawności czyli 3, coś się zmienia w takiej sytuacji?

  Odpowiedz Cytuj
 • Tak, zasiłek pielęgnacyjny: osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Ja na przykład mam stopień umiarkowany wydany przez UM i jak odbierałam orzeczenie to pani poinformawała mnie że moge jeździć na biletach ulgowych i moge sobie wyrobić karte parkingową w UM.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wymiar urlopu osoby niepełnosprawnej

  Mam wątpliwości dotyczące udzielania urlopu pracownikowi posiadającemu umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wynika, że dobowy wymiar czasu pracy takich osób jest obniżony do 7 godzin. Z przepisów Kodeksu Pracy wynika, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, czy w związku z tym mam rozumieć, że taki pracownik ma więcej urlopu, bo dziennie wykorzystuje 7/8 dnia urlopu (pomijając oczywiście prawo do dodatkowych 10 dni urlopu przysługujących mu z ustawy o rehabilitacji zawodowej)?

 • Ustalenie niepełnosprawności-zaległe świadczenia

  Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w odwołaniu wnosi o uchylenie decyzji Zespołu w całości i zaliczenie córki do znacznego stopnia niepełnosprawności. Czy w razie korzystnego orzeczenia sądu świadczenie będzie wypłacone wstecz - od czasu wydania niekorzystnej decyzji przez Zespół - czy od momentu wydania wyroku? Czy matka powinna wnioskować na rozprawie o wypłatę zaległych świadczeń?

 • Renta socjalna a świadczenie pracy

  Prowadziłem działalność gospodarczą. Ze względów zdrowotnych postarałem się o rentę socjalną (w ZUS) i jednocześnie o grupę inwalidzką (w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności). Przyznano mi jedno i drugie (jeżeli chodzi grupę niepełnosprawności to umiarkowany stopień). Działalność zawiesiłem. Czy by dostać rentę to wystarczy zawiesić działalność, czy muszę z jej zrezygnować (zlikwidować)? Czy w ogóle mogę mieć przyznane jednocześnie rentę socjalną i stopień niepełnosprawności? Czy mogę gdzieś dorabiać do tej renty? Do ilu? Gdy zakład mnie zatrudni a nie jest on zakładem pracy chronionej, to będzie miał jakąś ulgę czy musi mnie zatrudnić na warunkach pełnosprawnego? Czy może to być zatrudnienie na umowę zlecenie?

 • Orzeczenie o niepełnosprawności-kompetencje sądu

  Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w odwołaniu wnosi o uchylenie decyzji Zespołu w całości i zaliczenie córki do znacznego stopnia niepełnosprawności. Czy w tej sytuacji sąd może uchylić przedmiotową decyzję i zaliczyć dziecko do znacznego stopnia niepełnosprawności i czy po uprawomocnieniu się wyroku będzie to ostateczne rozstrzygnięcie, czy Zespół na podstawie wyroku będzie musiał wydać kolejną decyzję?

 • Ulga w opłacie za wydanie paszportu

  Wystąpiłam do Starostwa o wydanie paszportu wraz z zastosowaniem ulgi zgodnie z art. 8 Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (ulga dla osób, które są niepełnosprawne). W Starostwie odmówiono mi przyjęcia wniosku ze względu na fakt, iż posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - a nie posiadam legitymacji. Czy aby zastosować ulgę nie wystarczy orzeczenie o stopni niepełnosprawności, skoro w Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych nie ma wzmianki o tym, jakim dokumentem powinnam się okazać do zastosowania ulgi?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane