Umowa dożywocia
Pytanie:
"Jestem właścicielką dwóch mieszkań. W jednym z nich, na które posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszka osoba dorosła, którą wychowywałam na prawach rodziny zastępczej. Z zawartej ze spółdzielnią umowy wynika, że jest to prawo zbywalne i że Sąd nie może odmówić założenia księgi wieczystej dla własnościowego prawa do lokalu. Chciałabym to mieszkanie przekazać mojemu wychowankowi na podstawie umowy dożywocia. Wychowanek jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i pobiera zasiłek pielęgnacyjny. Czy fakt niepełnosprawności i pobierania zasiłku pielęgnacyjnego nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy dożywocia?"
Odpowiedź prawnika: Umowa dożywocia
Zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego, przez umowę o dożywocie należy rozumieć umowę o przeniesienie własności nieruchomości, w której nabywca zobowiązuje się wobec zbywcy zapewnić mu dożywotnie utrzymanie oraz w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Aby umowa dożywocia była ważna powinna być zawarta pomiędzy osobami posiadającymi pełną zdolność do czynności prawnych (art. 14 § 1 kc). Należy przy tym zauważyć, iż pełną zdolność do czynności prawnych, zgodnie z art. 11 Kodeksu cywilnego, nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Z przedstawionych okoliczności nie wynika, aby wychowanek, na którego zamierza Pani przenieść własność nieruchomości obciążoną prawem dożywocia był osobą ubezwłasnowolnioną w jakimkolwiek stopniu. Sam fakt niepełnosprawności i pobierania zasiłku pielęgnacyjnego nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy z taką osobą, chyba że niepełnosprawność polega na zaburzeniach psychicznych, na skutek których wychowanek został ubezwłasnowolniony częściowo, zgodnie z art. 16 Kodeksu cywilnego i został objęty kuratelą. W takim bowiem przypadku nie może on sam zawrzeć umowy dożywocia, gdyż przy dokonywaniu czynności prawnych jest on reprezentowany przez kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?