Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

stypendium a podatek

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • chcialabym sie zapytac czy ktos orientuje sie jak jest ze stypendiami.jestem studentka II roku zaoczej informatyki i pobieram stypendium socjalne.czy musze sie z niego rozliczac,jezeli nigdzie nie pracuje i w danym roku rozliczeniowym nie uzyskalam zadnego dochodu z tytulu wynagrodzenia za prace?

  Odpowiedz Cytuj
 • Aalice22
  Wysłany: 2006-02-13 23:39:01

  To zależy od tego, od jakiego organu otrzymuje Pani stypendium: jesli ze srodkow Ministerstwa - nie ma Pani obowiazku rozliczac sie z otrzymanego stypendium. Malo tego: nie ma Pani nawet obowiazku wykazywac go w zeznaniu rocznym PIT (nie dostaje Pani z uczelni nawet rozliczenia PIT-8S!) - a skoro nie otrzymywala Pani zadnych innych dochodow - w ogole nie musi sie Pani rozliczac z Urzedem Skarbowym. Natomiast jezeli stypendium przyznane zostalo ze srodkow wlasnych uczelni - trzeba bedzie sie rozliczyc na podstawie otrzymanego od szkoly PIT-8S (aby go dostarczyc maja czas do 28.lutego) Jest jeszcze kwestia wysokosci stypendium (jesli przekracza ono 380zł - nadwyzke nalezy rozliczyc), ale z doswiadczenia wiem, ze takie stypendia w polskich studenckich realiach sa wieeeeelka rzadkoscia zeby nie powiedziec: unikatem ;-) POZDRAWIAM!!
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • dotka
  Wysłany: 2007-11-20 13:41:44

  A czy jeśli pobieram stypendium naukowe na uczelni w wysokosci 270zl miesiecznie (przez9miesiecy),a dodatkowo bylam zatrudniona na umowe o dzielo lub zlecenia na okres np1miesiaca na kwote120zl i staram sie o stypendium z fundacji w kwocie375zl (przez9miesiecy) to wowaczas musze sie rozliczac z podatku??Z uczelni nie otrzymuje zadnego PIT-u.Prosze o szybka odpowiedz!!
  Odpowiedz Cytuj
 • dotka
  Wysłany: 2007-11-20 13:43:18

  A czy jeśli pobieram stypendium naukowe na uczelni w wysokosci 270zl miesiecznie (przez9miesiecy),a dodatkowo bylam zatrudniona na umowe o dzielo lub zlecenia na okres np1miesiaca na kwote120zl i staram sie o stypendium z fundacji w kwocie375zl (przez9miesiecy) to wowaczas musze sie rozliczac z podatku??Z uczelni nie otrzymuje zadnego PIT-u.Prosze o szybka odpowiedz!!
  Odpowiedz Cytuj
 • studentka 3 roku TiRu:)
  Wysłany: 2008-03-06 14:50:04

  Pani Alicjo, studiuję na uczelni państwowej i czy może mi pani napisać czy mam obowiązek rozliczenia podatkowego jesli otrzymywałam stypendium socjalne - 0k. 250 zł i naukowe 225 zł. Po przeczytaniu paru artykułów doszłam do wniosku, że powinnam wykazać stypendium naukowe, ale do tej pory nie przysłano mi z uczelni PITu-8S, a powinno byc wysłane do końca lutego. W dziekanacie pani na ten temat nic nie wiedziała;/ A muszę się rozliczyć z urzedem, gdyz miałam niewielkie dochody i zależy mi na jak szybszym zwrocie podatku. Pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Podatek od stypendium

  Mój syn za dobre wyniki w nauce w roku akademickim 2004-2005 otrzymywał od października 2005 r. stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie. Wypłata w wysokości 2000 zł za pierwsze cztery miesiące nauki nastąpiła w styczniu 2006 r. Czy od tej kwoty syn będzie musiał zapłacić podatek dochodowy i w jakiej wysokości?

 • Zwrot stypendium doktorskiego

  W jakich przypadkach należy zwrócić stypendium przyznane w związku z wszczęciem przewodu doktorskiego?

 • Stypendium naukowe na pracę habilitacyjną

  Małżonka w 2008 r. otrzymywała w 6 miesięcznych transzach stypendium naukowe na realizację prac habilitacyjnych poza granicami kraju. Płatnikiem stypendium było Ministerstwo Nauki i Szkonictwa Wyższego. Nikt nie pobierał zaliczek na podatek dochodowy. Czy taki dochód należy opodatkować na rocznej deklaracji PIT?

 • Stypendium socjalne a działalność gospodarcza

  Student otrzymuje stypendium socjalne. Chce założyć działalność gospodarczą, aby zwiększyć swoje dochody. Czy założenie działalności gospodarczej jest równoznaczne z pozbawieniem się przez studenta stypendium socjalnego? Czy dochody z działalności gospodarczej studenta wchodzą w dochód jego rodziców?

 • Podatek od stypendium

  Syn mój pracuje. Umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie studiuje zaocznie na studiach magisterskich na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Otrzymuje od października 2009 roku stypendium naukowe za dobre wyniki w nauce. Czy będzie musiał odprowadzić od tego stypendium podatek? Wiem, że 4 - 5 lat temu dochody takie były zwolnione od podatku. Czy coś się w tej kwestii zmieniło?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane