Stypendium socjalne a działalność gospodarcza
Pytanie:
"Student otrzymuje stypendium socjalne. Chce założyć działalność gospodarczą, aby zwiększyć swoje dochody. Czy założenie działalności gospodarczej jest równoznaczne z pozbawieniem się przez studenta stypendium socjalnego? Czy dochody z działalności gospodarczej studenta wchodzą w dochód jego rodziców?"
Odpowiedź prawnika: Stypendium socjalne a działalność gospodarcza
Zasady wypłacania stypendium socjalnego studentom określa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z jej art. 179 wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego. Wysokość tego dochodu nie może być niższa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej ani wyższa niż suma kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jak wynika z powyższego założenie przez studenta działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie utraty stypendium, ale może spowodował utratę tego stypendium w razie przekroczenia limitu dochodów.
Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe uwzględnia się bowiem dochody osiągane przez:
-
studenta;
-
małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
-
rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne, stypendium na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe ustala się na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, z tym że do dochodu nie wlicza się:
-
dochodów rodziców, opiekunów ani będących na ich utrzymaniu dzieci, jeżeli student jest samodzielny finansowo,
-
stypendiów ani zapomogi, o których mowa w art. 173 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
-
świadczeń otrzymywanych na podstawie Działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”;
-
świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie o systemie oświaty.
Warunki uznania studenta za osobą samodzielną finansowo są następujące:
-
student posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
-
student posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
-
miesięczny dochód studenta w okresach, o których mowa w pkt 1 i 2, nie jest mniejszy od minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników ogłaszanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w ostatnim miesiącu ostatniego roku podatkowego w przypadku dochodu studenta z ostatniego roku podatkowego i obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o przyznanie stypendium;
-
student nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?