Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

sad pracy nadgodziny i zwolnienie z pracy

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Pracowałam w Spółce X Szczecin przez rok czasu 9 godzin dziennie. Spółka ta nie wypłacała nadgodzin za 1 dodatkową godzinę pracy. Z tego tytułu 2 byłych pracowników wygrało sprawę w sadzie pracy.
  Po roku czasu Spółkę X kupiła Spółka Y.

  1 pytanie - czy Spółka Y przejęła zobowiązania Spółki X i mam prawo złożyć pozew do sądu pracy o wypłatę nadgodzin, które powstały w trakcie, gdy właścicielem była Spółka X.

  Spółka Y złożona jest z 2 niezależnych Spółek: Y Szczecin i Y Warszawa, które posiadają odrębny NIP, KRS.
  Ja byłam zatrudniona w Spółce Y Szczecin /z nią miałam umowę o pracę/ i odpowiadałam za Y Szczecin, a od 09.2011 miałam odpowiadać za dodatkowo za Y Warszawa.
  30.08.2011 zostałam zwolniona z powodu likwidacji stanowiska pracy.
  01.09.2011 zatrudnili pracownika, który ma umowę o pracę z Y Warszawa i odpowiada za Y Warszawa i Y Szczecin.

  2 pytanie - czy jest możliwość udowodnienia, że nowy pracownik został zatrudniony na moje miejsce pomimo tego, że:
  - ma umowę o pracę ze Spółką Y Warszawa /a ja miałam z Y Szczecin/ oraz
  - ma większy zakres odpowiedzialności Y Warszawa + Y Szczecin / a ja miałam Y Szczecin - od 09.2011 miałam mieć Y Warszawa/


  Odpowiedz Cytuj
 • Sugeruję Pani konsultację u radcy prawnego Państwowej Inspekcji Pracy. Jest bezpłatna. Proszę nie zwlekać, żeby ewentualne Pani roszczenia się nie przedawniły w tym czasie. Nadgodziny ma Pani raczej pewne, jeśli będzie Pani w stanie udokumentować pracę w nadgodzinach. Reszta jest bardziej skomplikowana.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

  Czy pracownikowi przy rozwiązaniu umowy o pracę przysługuje ekwiwalent pieniężny za zalegle, przepracowane nadgodziny? Nadgodziny w zakładzie nie były płatne, rozliczano je dodatkowymi dniami wolnymi.

 • Koszty związane z dobrowolnym szkoleniem

  Pracodawca skierował pracowników na szkolenie, które odbywa się po godzinach pracy i w innej miejscowości. Nie jest to szkolenie bhp, a szkolenie zwiększa umiejętności pracowników i ich przydatność dla firmy. Szkolenie odbywa się na koszt pracodawcy. Pracownicy żądają dodatku za nadgodziny. Czy w tym przypadku pracownikom należy się dodatek za nadgodziny lub inna gratyfikacja?

 • Roszczenie o zapłatę za godziny nadliczbowe

  Od 01/11/2000 do 14/02/2001 przebywałem w delegacji służbowej (otwierałem nowy oddział banku w mieście oddalonym o 400 km od mojego miejsca zamieszkania). W tym czasie (z powodów reorganizacji firmy) miałem dość dużo nadgodzin. Łącznie uzbierało się ich około 100. Trzykrotnie występowałem do dyrekcji o wypłatę nadgodzin (w samym grudniu 2000 i styczniu 2001 miałem ich ponad 80). Dwukrotnie dokumentacja zaginęła, zaś ostatni zestaw leży od dwóch miesięcy na biurku dyrektora i podpisu na akceptacji do wypłaty nie ma. Wiem, że niedługo skończy się limit trzech lat i nadgodziny się przedawnią. Chciałbym wystapić do sądu pracy o wydanie nakazu wypłaty naggodzin. Czy mogę to zrobić (cały czas mam oryginały kart pracy z tamtego okresu) i czy mogę wystapić o zapłatę odsetek ustawowych?

 • Dodatkowa pensja za pracę w nadgodzinach

  W jaki sposób winna być wynagradzana praca w soboty? Czy powinny to być godziny 50% czy też 100%?

 • Ewidencja czasu pracy a dzień wolny od pracy

  Jak mam wprowadzać do ewidencji czasu pracy dni wolne udzielone w zamian za nadgodziny? Nie wiem czy ewidencjonować to tak jak by pracownik był w pracy czy rzeczywiście dzień wolny, wówczas jak to rozliczyć w karcie pracy?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane