Charakter prawny art. 230 KSH

Pytanie:

"Zobowiązania spółki z o.o. wobec dostawców towarów i uslug przewyższają czterokrotnie kapitał zakładowy spółki. Czy w tym wypadku ma zastosowanie art. 230 KSH? Czy wg art. 230 KSH zobowiązania mogą być zaciągnięte tylko do wartości dwukrotności kapitalu zakladowego, a powyżej już nie? "

Odpowiedź prawnika: Charakter prawny art. 230 KSH

Komentatorzy uważają, iż treść art. 230 kodeksu spółek handlowych dotyczy wartości czynności prawnej wymagającej uchwały wspólników, która jest jedynie dwukrotnie wyższa od kapitału zakładowego posiadanego przez spółkę. Nie oznacza to jednak, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może zaciągać zobowiązań o wartości przewyższającej dwukrotnie wysokość kapitału zakładowego. Byłoby to przede wszystkim możliwe w wyniku wprowadzenia zmian do umowy spółki, na mocy których podwyższeniu ulegnie pułap kapitałowy, od którego wymagana jest uchwała wspólników, np. gdy wartość czynności prawnej przekracza dziesięciokrotność kapitału zakładowego. Jak już bowiem wskazywano w poprzedniej odpowiedzi, art. 230 ksh ma charakter względnie obowiązujący i daje prymat postanowieniom umowy spółki.

Innym sposobem wyłączenia treści art. 230 ksh - także w drodze umowy spółki z o.o. - jest jednoznaczne wyłączenie wprost przepisu art. 230 ksh w relacjach dotyczących spółki.

Ponadto, w ocenie komentatorów, w zakresie objętym treścią art. 230 ksh dopuszczalne jest także podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników, w której wyrazi ono zgodę zarządowi na podjęcie kilku czynności prawnych rozporządzających lub zobowiązujących w imieniu spółki w oznaczonym okresie, wskazując jednocześnie na przedmiot tych czynności prawnych oraz granic czasowych, w których owo upoważnienie będzie obowiązywało.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika