Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Umowa na KONTRAKT

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Proszę o pomoc w znalezieniu przepisu prawnego lub innego źródła odpowiadającego na moje pytanie - Czy umowę na kontrakt można zawszeć np. z pracownikiem budowlanym tak aby on sam (pracownik) odprowadzał składki ZUS i podatek do Urzędu Skarbowego? - Jeżeli tak to co powinna zawierać taka umowa? Znalazłam tylko informacje na temat kontraktu menadżerskiego.

    Odpowiedz Cytuj
  • Niestety. Z pracownikiem który podlega kierownictwu pracodawcy i wykonuje pracę w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę można zawrzeć tylko umowę o pracę -art.22 KP (z wiążącymi się z tym obowiązkami pracodawcy).Umowa o kontrakt menadżerski nie jest wyraźnie uregulowana w przepisach prawnych. Będzie się tu stosować przepis art. 750 Kodeksu Cywilnego (umowa o świadczenie usług) i stosować odpowiednio przepisy o umowie zlecenia. Jednak z pracownikami na budowie (np. z murarzem) nie można zawrzeć kontraktu menadżerskiego. Murarz- menadżer?
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Pokojowka
    Wysłany: 2007-01-05 19:47:08

    Mam podobny problem,pracuje w hotelu jako pokojowa a moja umowa nazywa sie"umowa o swiadczenie usług-kontrakt"Poszukuje informacji na ten temat,jakie mam prawa pracując na takiej umowie?
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Kontrakt menadżerski z pracodawcą a ZUS

    Cudzoziemiec posiadający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy podpisał z polską spółką umowę o pracę i kontrakt menadżerski. Osoba ta podlega w Polsce ubezpieczeniom społecznym. Umowa o pracę i kontrakt są podpisane z tym samym podmiotem. Rozumiem, że z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych kontrakt menadżerski jest traktowany tak jak umowa zlecenie. Czy w takiej sytuacji (kontrakt i umowa o pracę z tym samym podmiotem), składki na ubezpieczenie chorobowe są obowiązkowe czy dobrowolne?

  • Kontrakt menadżerski

    Osoba współpracuje z firma na podstawie podpisanego kontraktu menadżerskiego. W najbliższym czasie osoba ta ma odbyć zagraniczna podróż służbową. Czy taka osobę można uznać za pracownika? Czy kontrakt menadżerski traktuje się jako umowę cywilnoprawną (umowa zlecenie) czy jako umowę o pracę?

  • Zakaz konkurencji w kontrakcie menadżerskim

    Czy w kontrakcie menedżerskim, przy klauzuli konkurencyjnej, musi być określone odszkodowanie dla zleceniobiorcy za nie podejmowanie, ogólnie, pracy w konkurencyjnych firmach po zakończeniu/rozwiązaniu kontraktu, tak jak to jest w przypadku powyższej klauzuli przy zatrudnieniu w ramach umowy o pracę?

  • Składka zdrowotna menedżera-obcokrajowca

    Cudzoziemiec posiadający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy podpisał z polską spółką umowę o pracę i kontrakt menadżerski. Osoba podlega w Polsce ubezpieczeniom społecznym. Umowa o pracę i kontrakt są podpisane z tym samym podmiotem. Zakładam, że z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych kontrakt menedżerski jest traktowany tak, jak umowa zlecenie. Od kontraktu menedżerskiego jest naliczana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Czy część składki (7,75%) można potrącić od podatku, czy 20% podatek jest ryczałtem i w efekcie całość składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi obciążenie dla podatnika?

  • Kontrakt menedżerski a sp.z o.o.

    Wraz z kolegą planujemy założyć sp. z o.o., w której będziemy jedynymi udziałowcami. Czy możemy zatrudnić się we własnej sp. z o.o. na kontraktach menedżerskich (każdy z nas prowadzi jeszcze własną działalność) i jeżeli tak to w jaki sposób to zrobić (czy w umowie spółki czy w inny sposób)?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane