Zakaz konkurencji w kontrakcie menadżerskim

Pytanie:

"Czy w kontrakcie menedżerskim, przy klauzuli konkurencyjnej, musi być określone odszkodowanie dla zleceniobiorcy za nie podejmowanie, ogólnie, pracy w konkurencyjnych firmach po zakończeniu/rozwiązaniu kontraktu, tak jak to jest w przypadku powyższej klauzuli przy zatrudnieniu w ramach umowy o pracę?"

Odpowiedź prawnika: Zakaz konkurencji w kontrakcie menadżerskim

Kontrakt menedżerski jest jedną z tzw. umów nienazwanych, czyli takich co do których brak jest ustawowej regulacji. W zależności od jego rzeczywistej treści będzie mógł być potraktowany bądź jako umowa o pracę, bądź jako umowa o świadczenie usług zarządzania, do której odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cwyilnego o zleceniu. W tym drugim przypadku nie ma wymogu ustawowego aby przy klauzuli konkurencyjnej zastrzegać jednocześnie stosowne odszkodowanie. Brak takiego zastrzeżenia konsekwentnie spowoduje, iż po wygaśnięciu umowy, obowiązek powstrzymania się od działalności konkurencyjnej będzie nieodpłatny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika