Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wcześniejsza emerytura górnicza-2011

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam
    Mój tato jest górnikiem pracuje w kopalni od 20 lat mam pytanie kiedy może on starac sie wcześniejszą emeryturę jakie warunki trzeba spełniać?Z góry dziękuję za informacje

Odpowiedz Cytuj
  • Prawo do górniczej emerytury, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali stale pod ziemią i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 25 lat. Do okresów pracy górniczej zalicza się też: 1. niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, 2. czasowego oddelegowania do zawodowego pogotowia ratowniczego w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A., w KGHM Polska Miedź S.A... Więcej na stronie http://emerytury.wieszjak.pl/wczesniejsze-emerytury/229204,Wczesniejsza-emerytura-dla-gornikow.html
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:

• Warunki wcześniejszej emerytury

Mój mąż urodził się w 1948 roku. Jakie warunki musi spełnić by przejść na wcześniejszą emeryturę?

• Emerytura górnicza

Komu przysługuje emerytura górnicza?

• Emerytura na starych czy nowych zasadach

Pracownica w lutym br. kończy 55 lat, a we wrześniu osiągnie 30-letni staż pracy. Może więc skorzystać z dwojakiego wyliczenia przysługującej emerytury. Który z nich będzie dla niej korzystniejszy (przyjmując założenie, że przy skorzystaniu z metody przewidzianej dla osób starszych, liczono by tej pracownicy wysokość świadczenia z okresu ostatnich 10 lat a nie z 20 dowolnie wybranych)?

• Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy

Czy prowadząc swój warsztat samochodowy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę mając skończone 57 lat i prawie 40 lat pracy? Chodzi o mężczyznę, który aktualnie od roku 1981 prowadzi działalność gospodarczą. Pracuje od roku 1964, do roku 1981 jako pracownik.

• Wcześniejsza emerytura a wiek emerytalny

Na podstawie jakich przepisów ustalany jest wiek emerytalny ubezpieczonych urodzonych przed 1 stycznia 1949 zatrudnionych w szczególnych warunkach, którym przysługuje wcześniejsza emerytura?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane