Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Komornik - jak nalicza odsetki

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2002-11-08 00:00:00

  Witam wszystkich! Mam pytanie. Czy komornik egzekwując alimenty egzekwuje je razem z odsetkami? Oraz czy za swoja pracę pobiera "opłaty" od dłużnika?

  (Jaga)

  Odpowiedz Cytuj
 • MArio
  Wysłany: 2002-11-16 15:27:22

  W myśl ustawy o egzekucji komorniczej i KPC, komornik na wniosek wierzyciela, egzekwuje w pierwszej kolejności koszty manipulacyjne, koszty zstępstwa proscesowego i koszty jakie poniostło PAństwo w tej sprawie. Potem egzekwuje odsetki narosłe do dnia rozpoczęcia egzekucji, doliczając następne od kwoty głównej za każdy dzień zwłoki. Po egzekucji odsetek, przychodzi dopiero czas na egzekucję należności głównej. Komornik ma prawo na zajęcie do 50% wynagrodzenia netto, a również na wniosek wierzyciela moze dokonać egezkucji z ruchomosci lub nieruchomosci dłużnika. Przy obecnym stanie odsetek, lepiej jest spłacić wszystko do rąk wierzyciela jak najszybciej, bo komornicy to krwiopijcy. Do kwot egzekwowanych doliczają sobie 14% kwot przekazywanych na własne konto.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Jaga
  Wysłany: 2002-11-16 19:33:28

  Bardzo dziękuję za odpowiedź! Niestety choć uprzedzałam mojego dłużnika o takich dodatkowych kosztach nixc sobie z tego nie robił. Ma teraz niemiłą nauczkę. Jeszcze raz dzięki:)))
  Odpowiedz Cytuj
 • le
  Wysłany: 2003-02-01 22:43:50

  odezwał się niedouczony krwiopijca - co za hasło, odsyłam do przepisów
  Odpowiedz Cytuj
 • Luiza
  Wysłany: 2003-02-05 08:24:15

  a co jestes krwiopijcą:) Wiesz, ja splacam dlug u komornika bo kiedys komus pozyczylam pieniadze. Nazbiralo sie 16 .000 kosztow i wiesz co> Komornik nic nie zrobil poza tym ze przeslal pismo do pracy i jeszcze ani grosza nie sciagnal.Za co wiec bierze pieniadze???Ja bym mu dala nawet 20.000 byleby cos robil w tym kierunku.
  Odpowiedz Cytuj
 • le
  Wysłany: 2003-02-08 23:55:34

  nie, nie jestem :)); natomiast jestem zdecydowanym przeciwnikiem wydawania osądów i ocen uogólniających na podstawie spraw lub sprawy, której się nie zna; z Twojej wypowiedzi nie wiadomo, czy jesteś wierzycielem czy dłużnikiem? na każdą czynność lub bezczynność komornika stronom postępowania przysługuje prawo złożenia skargi do Sądu Rejonowego w terminie 7 dni; Ty jako strona masz prawo przeglądać akta postępowania i być informowana o stanie sprawy; komornik nie "bierze sobie 14%" - koszty ustalone są ustawą o komornikach sądowych i egzekucji i pobierane są proporcjonalnie do wyegzekwowanych kwot (w egzekucji o świadczenia pieniężne wynoszą 15% przy zastosowaniu do dwóch sposobów egzekucji.....pzdr ;-)
  Odpowiedz Cytuj
 • aris
  Wysłany: 2004-12-09 19:06:04

  W 2001r wzialem pozyczke z banku lukas,w czesci ja splacilem,pozostala kwota 1.300 do splacenia,bank nie przysylal ponaglen i tym sposobem ,pozyczka nie zostala splacona,wtym,ze m-cu od razu otrzymalam egzekucje komornicza z zajeciem na pensje w zakladzie pracy,odsetki od tej kwoty wynosza az 1.200 zl czy to prawnie,oprócz tego koszty sadowe w wysokosci 700 zl,czy ja moge odwolac sie od tych dodatkowych kosztow ,lub ich zmniejszeniu
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Odsetki od zobowiązania w walucie obcej

  Nakaz zapłaty został wydany w EUR. Dokumenty na podstawie których wydana nakaz były w DM. Komornik na tej podstawie nalicza opłaty i odsetki również w EUR. Czy prawidłowo?

 • Zapłata częściowa a naliczanie odsetek

  Jak powinnam rozpisać w pozwie do sądu fakturę, która była zapłacona częściowo w 5 ratach i jeszcze pozostała część do zapłacenia, tzn. czy mam dochodzić odsetek od każdej zapłaconej raty?

 • Odsetki za opóźnienie

  Na mocy ugody sądowej były mąż miał mnie spłacić w trzech ratach. W każdej z tych rat następowały opóźnienia i raty te były też jeszcze płacone w częściach. W jaki sposób poprawnie naliczyć odsetki od tych kwot kiedy na przykład 31 sierpnia 2004 roku minął termin zapłaty 10000 zł a 3000 zł zostały wpłacone 15 września 2004 roku, 2500 zł 1 października 2004 roku, 500 zł 28 października 2004 roku itd.? Czy jeśli nie zostały zapłacone odsetki to od nich również nalicza się odsetki?

 • Określenie wartości wierzytelności

  Jeśli została zawarta umowa długoterminowej pożyczki np. na 20lat a komornik chce licytować nieruchomość, to jak określić wartość swojej wierzytelności? Czy będzie to wartość udzielonej pożyczki czy wartość udzielonej pożyczki + umówione odsetki do końca trwania umowy?

 • Odsetki od należności obciążających osoby trzecie

  Jak wygląda przerwa w naliczaniu odsetek od zaległości z terminem płatności do końca 2002 r. w podatku VAT powstałych z tytułu przeniesienia odpowiedzialności na osobę trzecią? Jeśli wydana jest decyzja orzekająca o przeniesieniu odpowiedzialności na wspólnika spółki za zaległości tej spółki w podatku VAT, a zaległości dotyczą 2001 roku, to czy jest w tym przypadku przerwa w naliczaniu odsetek?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane