Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Służebność osobista nieruchomości, a nieuczciwy uprawniony. Wartość służebności.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam.
  Mam problem związany ze służebnością osobistą polegającą na prawie do korzystania z części nieruchomości w naszym domu. Opiszę może poktrótce sytuację:
  W 1994 roku moi rodzice zawarli ze mną i moim mężem umowę o dożywocie. Jednym z dodatkowych postanowień było obciążenie nieruchomości wspomnianą służebnością osobistą uczynioną na rzecz mojego brata. Jest uprawniony do korzystania z całego parteru. W akcie notarialnym zapisane jest, że roczna wartość tej służebności wynosi 1.000.000 zł, a jej skapitalizowna wartość wynosi 20.000.000 zł. Obecnie rodzice nie żyją. Za ich życia wiele było konfliktów między nimi a moim bratem. Korzystanie z parteru przez brata nie przeszkadza nam, jednakże po śmierci mamy,która nastąpiła 2 tygodnie temu, odmówił płacenia rachunków ( wcześniej pokrywała je mama). Jego część nieruchomości ma osobne liczniki do wszystkich mediów. Brat jest od wielu lat bezrobotny, praktycznie nie ma własnego majątku.

  I tu moje pytania:
  1. Czy można przymusić go do płacenia pełnej wartości rachunków? Wysokość ich jest dokładnie wskazywana poprzez liczniki, więc nie można tu mówić o ?dokładaniu się? do naszych rachunków. W art. 302 KC zapisane jest:
  ? § 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.?
  A w przepisach o użytkowaniu przez osoby fizyczne:
  ?Art. 267.§ 1. Użytkownik obowiązany jest zachować substancję rzeczy oraz jej dotychczasowe przeznaczenie.? Niepłacenie rachunków zaskutkuje odcięciem prądu, co można zakalifikować pod zmianę przeznaczenia. Dobrze rozumiem?
  Ponadto
  ?Art. 298.Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.? A zgodne z zasadami byłoby pokrywanie wartości rachunków przez brata, bezrobotnego co prawda, ale zdolnego do pracy zarobkowej, prawda?

  2. W razie odmowy, co można zrobić? Udanie się do sądu jest ostatecznością dla nas. Czy po spłacie służebności można eksmitować brata z domu? Obowiam się, że będzie to niezgodne z dobrymi obyczajami itp. Poza tym, jaką wartość przyjąć przy obliczaniu jej wartości ? prostą waloryzację poprez obięcie zer, to znaczy 2000zł? Poza tym przychodzą mi na myśl inne wyjścia. Co z artykułem 303 KC ? jakiej wysokości taka renta mogłaby być? Może coś z sprzecznością z zasadami współżycia społecznego (częste konflikty brata z rodzicami)?

  3. Co zrobić z dostawcami mediów? Jakie szybkie kroki uczynić, by zaległości w opłatach nie obciążyły naszego konta? Może opłacać je i zachowywać faktury i potwierdzenia wpłaty, by w razie konfliktu mieć niezbędne dowody?

  Mam nadzieję, że wyczerpująco przedstawiłam sytuację. Będę bardzo wdzięczna za okazaną pomoc.

  Odpowiedz Cytuj
 • Sugeruję Wam udać się z tym tematem do prawnika. Odnośnie opłacania rachunków, to jest tak, że jeśli nie będzie płacił, odetną mu media i na tym sprawa będzie zamknięta. To nie Wasz problem ani zmartwienie i nie zmienia to niczego w prawie do służebności osobistej.
 • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane