Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spłata długów syna

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Czy jeżeli mój syn narobił długów w wieku 17 lat, to czy jeśli skończył właśnie 18 to już sam odpowiada za swoje długi, czy ja, jako jego rodzic dalej muszę je spłacać?

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Odpowiedzialność matki za długi pełnoletniego syna

    Czy matka odpowiada za długi pełnoletniego syna prowadzącego działalność gospodarczą? Czy fakt zameldowania w domu matki może być podstawą do dochodzenia roszczeń przez firmy windykacyjne z majątku matki?

  • Częściowa zapłata długu przez dłużnika

    Mam dłużnika (firma), który wykonuje wobec mnie (też firma) "dziwne ruchy" finansowe. Zalega mi jeszcze ok. 16000 zł spłacając mi wcześniej w dwóch "ratach" należne pieniądze. Po 6 miesiącach zanegował wykonane przeze mnie prace mimo odbioru i podpisania faktury VAT. Spowodowało to wszczęcie uproszczonego postępowania sądowego - oczekuję na wyrok. Ostatnio otrzymałem od tego dłużnika przelew bankowy 1300 zł za faktury, których mu nie wystawiłem!? Czy mam odesłać mu te pieniądze, czy zaliczyć je na poczet któregoś dowolnego długu. Dłużnik ma jeszcze dwa inne drobniejsze zobowiązania wobec mnie, których jeszcze nie dochodzę w sądzie.

  • Rozliczenie wpłaty za zaległości a odsetki

    Moja firma X ma zobowiązanie do spółki ABC - łącznie 10.000 zł. W dniu 10 marca wpłaciłem na konto ABC kwotę 3.000 zł opisując w tytule wpłaty "częściowa spłata zobowiązania". W dniu 18 marca otrzymałem pismo od ABC z rozliczeniem wpłaty. Z wpłaconej kwoty odliczyli oni 330 zł na odsetki - wystawili notę odsetkową, a kwotę główną pomniejszyli tylko o 2670 zł. Nieoficjalnie pracownik firmy ABC powiedział mi, że zawsze tak robią, jeśli na przelewie nie ma dokładnego określenia faktury, jaką spłacam. Czy mogli oni tak zrobić samodzielnie bez mojej zgody? Czy wierzyciel może naliczyć i potrącić odsetki jednostronnym oświadczeniem? Jakie artykuły kodeksu cywilnego lub innych ustaw na to pozwalają?

  • Zamieszkiwanie mieszkania, które zostało przyznane współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty

    Sąd przyznał całe mieszkanie mojej żonie. Mnie należy się spłata jego części. Czy mogę jakiś czas mieszkać jeszcze w tym mieszkaniu?

  • Zatrudnienie pełnoletniego syna w firmie

    Właściciel jednoosobowego przedsiębiorstwa chce \"wprowadzić\" pełnoletniego syna do swojej firmy. Czy może zatem zatrudnić syna, który jest aktualnie uczniem studnium i nigdzie nie pracuje. Co jest wskazane: umowa o pracę czy zlecenie, jeśli ma pełnić funkcje dyrektora i ma posiadać pełnomocnictwo notarialne. Czy ojciec zatrudniający syna będzie mógł go szkolić a koszty z tego tytułu księgować jako koszt uzyskania przychodu firmy. A może w ogóle nie można zatrudnić syna i wówczas należy zmienić formę prawną tj. założyć spółkę cywilną?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane