Częściowa zapłata długu przez dłużnika

Pytanie:

"Mam dłużnika (firma), który wykonuje wobec mnie (też firma) "dziwne ruchy" finansowe. Zalega mi jeszcze ok. 16000 zł spłacając mi wcześniej w dwóch "ratach" należne pieniądze. Po 6 miesiącach zanegował wykonane przeze mnie prace mimo odbioru i podpisania faktury VAT. Spowodowało to wszczęcie uproszczonego postępowania sądowego - oczekuję na wyrok. Ostatnio otrzymałem od tego dłużnika przelew bankowy 1300 zł za faktury, których mu nie wystawiłem!? Czy mam odesłać mu te pieniądze, czy zaliczyć je na poczet któregoś dowolnego długu. Dłużnik ma jeszcze dwa inne drobniejsze zobowiązania wobec mnie, których jeszcze nie dochodzę w sądzie."

Odpowiedź prawnika: Częściowa zapłata długu przez dłużnika

Kwestie, o które Pan pyta reguluje art. 451 kodeksu cywilnego stanowiący, że dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne.

Jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu.

W braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych - na poczet najdawniej wymagalnego. Zatem niewskazanie, za który z długów dłużnik płaci i nie wydanie pokwitowania przez wierzyciela wskazującego na zaliczona wierzytelność wpłaconej sumy powoduje powyższy skutek w postaci zaliczenia na dług wymagalny najwcześniej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika