Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ustalenie ojcostwa

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam! Mam pytanie, matka mojej koleżanki urodziła dziecko niecały rok po rozwodzie. Za ojca dziecka uznano jej byłego męża. Jednak według polskiego prawa, ojcem dziecka jest ten kto współżyję z matką dziecka między 180 a 300 dniem przed urodzeniem dziecka. Czy trzeba będzie zakładać teraz 2/3 sprawy sądowe ( odnośnie zaprzeczenia ojcostwa,uznania ojcostwa oraz o alimenty) czy dałoby się to rozwiązać w inny sposób?

    Odpowiedz Cytuj
  • Witam ! Tak jak Pani napisała według zgodnie z art.85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego :Domniemywa się, ze ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym dniu przed urodzeniem dziecka. Zgodnie z tym domniemaniem , jeżeli mężczyzna utrzymywał stosunki z matką dziecka w tym okresie to organ stosujący prawo ma obowiązek przyjąć ,że mężczyzna jest ojcem dziecka, nie wprowadzając w tej sprawie postępowania dowodowego.
  • Reklama

  • Dobrze, ale moje pytanie brzmiało. Czy teraz:Już po narodzinach tego dziecka, jest możliwe by zaprzeczyć ojcostwa łatwiej niż przez 3 sprawy sądowe. Ponieważ ten" Pan" według polskiego prawa ma obowiązek płacić alimenty jako na swoje dziecko, a owe dziecko nie jest jego. Myślałam o tym ,że problem ten można by było rozwiązać poprzez jedną rozprawę ,która jednocześnie art 62 KRO mówi o tym ,że ojcem dziecka jest mąż matki jeżeli od rozwodu ( uprawomocnienia się wyroku) nie minęło 300 dni. Myślę ,że to trudny temat. Jak Pani sądzi najpierw trzeba by było obalić owe domniemanie ojcostwa?
  • Moim zdaniem, można by to było załatwić na jednej rozprawie, ale przede wszystkim najpierw trzeba ustalić po ilu dniach od rozwodu dziecko przyszło na świat. Jeśli tak jak już w wspomnianym art.85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.Można by to załatwić na jednej rozprawie, ale o alimenty musiałaby już toczyć się osobna rozprawa sądowa.
  • "mąż matki powinien wytoczyć powództwo w przeciągu 6 miesięcy od dnia w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę ( art. 63 KRO) .Matka również ma termin 6-miesięczny na wniesienie powództwa ale liczony od momentu narodzin dziecka.( art. 69§1)" Dziękuję za odpowiedź, myślę że dużo mi pani wyjaśniła, powiem tej Pani aby wniosła sprawę o zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie alimentów, bo być może ojciec dziecka sam przyzna się do niego i nie będzie potrzeby ustalania ojcostwa. Pozdrawiam
  • Cieszę się, że mogłam pomóc. Życzę pomyślnego rozwiązania sprawy. Pozdrawiam :)
  • Witam! Mam pytanie, matka mojej koleżanki urodziła dziecko niecały rok po rozwodzie. Za ojca dziecka uznano jej byłego męża. Jednak według polskiego prawa, ojcem dziecka jest ten kto współżyję z matką dziecka między 180 a 300 dniem przed urodzeniem dziecka. Czy trzeba będzie zakładać teraz 2/3 sprawy sądowe ( odnośnie zaprzeczenia ojcostwa,uznania ojcostwa oraz o alimenty) czy dałoby się to rozwiązać w inny sposób? Dzień dobry, w pierwszej kolejności ma zastosowanie domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa. Jeśli "za ojca dziecka uznano jej byłego męża" to znaczy, że dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od jego ustania. W zasadzie wszystko, co napisał użytkownik "Juliax" jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami. W tej sprawie trzeba najpierw doprowadzić do zaprzeczenia ojcostwa byłego męża matki dziecka, a następnie wszcząć drugie postępowanie o ustalenie ojcostwa ojca biologicznego i zasądzenie od niego alimentów. Jeśli ojciec biologiczny uzna dziecko przed kierownikiem USC (ale już po zaprzeczeniu ojcostwa ojca biologicznego), nie trzeba będzie dochodzić ustalenia jego ojcostwa. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
  • Witam, przedstawię na początek historię i chciałbym z góry podziękować za odp na trapiący mnie problem. Mam 21 lat, moja była partnerka jest ode mnie 4 lat młodsza, w momencie gdy rodziła naszą córeczkę, miała 17 lat i "władzę" rodzicielską nad naszym dzieckiem uzyskał jej Ojciec.. W tym czasie doszło do sytuacji, że Matka dziecka postanowiła popełnić samobójstwo.. I tutaj pytanie jak odzyskać córkę ? Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam.
  • Kamila
    Wysłany: 2018-02-22 11:05:55

    Proszę mi powiedzieć ojciec dziecka nie chce uznać je żeby nie płacić alimentów mąż z którym jeszcze nie mam rozwodu zaprzeczył a biologiczny ojciec utrudniał obczernia mnie wszystko po to żeby nie płacić alimentów proszę o pomoc co dalej robić
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane