Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ile lat po śmierci spadkodawcy można domagać sie zachowku?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Jeżeli jedyny majątek mojej babci stanowiło mieszkanie,które przekazała za życia w formie darowizny mnie,to przez jaki czas jej dzieci(testament jest sporządzony na ich rzecz)mogą ubiegać się o zachowek?Nie wiadomo,w jakiej kancelarii jest złożony testament i czy uda się go otworzyć.Słyszałam,że zachowku można sie domagać przez 3 lata od otwarcia testamentu.Czy wobec tego można domagać sie zachowku przez "wieczność",jeśli testament nie zostanie otwarty po śmierci?

    Odpowiedz Cytuj
  • ulap
    Wysłany: 2008-03-04 12:00:49

    Jeśli darowizna była aktem notarialnym, to nie ma po czym dochodzic zachowku, bo wg tego co mówisz mieszkanie jest Twoje. Jeśli darowizna była ustna, a w testamencie napisane jest, że mieszkanie dziedziczą dzieci, to Tobie się ono nie należy. Powinna byc przeprowadzona sprawa spadkowa z działem spadku, co wyjaśni sytuację, bo zawsze ktos kiedys może odnaleźć ten testament i zażądać działu spadku na jego podstawie. Przy braku testamentu spadek automatycznie staje się własnościa spadkobierców po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, ale dopóki nie ma działu spadku lub umów notarialnych między spadkobiercami, wszyscy są współwłaścicielami całego spadku...
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Darowizna była aktem notarialnym,ale to mieszkanie stanowiło cały majątek.Myślałam,że po śmierci babci jej dzieci mają wobec tego prawo do ubiegania się o zachowek.Testament był sporządzony na wiele lat przed tym aktem darowizny,poza tym darowizna była związana ze sprawowaniem przeze mnie opieki dożywotniej nad babcią.
    Odpowiedz Cytuj
  • monik
    Wysłany: 2008-03-04 20:38:07

    3lata liczy się od śmierci spadkodawcy , natomiast osoba posiadajaca wiedzę ,że testament jest spisany ma obowiazek go ujawnić i nie ma to wpływu na zachowek i ten termin 3 letni - jest on zawity i nie przywracalny .
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane