Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zaginoł ojciec, pozostawił majątek.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • qtm82
  Wysłany: 2008-12-29 10:46:00

  Witam.
  Pisze na tym forum w takiej sprawie. - Mój ojciec zaginął poza granicami Polski i pozostawił swój majątek, znalazłem w internecie informacje, że mogę dostać opiekę nad jego majątkiem ? kurator.
  Taką treść znalazłem na stronie www.zaginieni.pl :

  ,,Zabezpieczenie majątku osoby zaginionej ? kurator
  Istnieje możliwość sprawowania opieki nad majątkiem osoby zaginionej przez członka jej rodziny .Należy w takiej sytuacji złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby, która z powodu nieobecności nie może prowadzić swoich spraw (podstawa prawna art. 184 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) z jednoczesnym wskazaniem osoby kuratora. Najlepiej, żeby kuratorem była osoba bliska, której zależy na zabezpieczeniu majątku zaginionego. Wniosek należy złożyć do sądu opiekuńczego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania osoby zaginionej. Taki kurator będzie mógł dokonywać różnego rodzaju czynności prawnych na rzecz majątku zagin

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Odrzucenie spadku a wierzyciele spadkodawcy

  Niedawno umarł mój ojciec i pozostawił długi. Co jest lepsze dla mnie, odrzucić spadek po ojcu czy przyjąć z spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Słyszałem, że w przypadku odrzucenia spadku, wierzyciele ojca mogą mnie pozwać do sądu, że celowo odrzuciłem spadek, aby uniemożliwić im dochodzenie swoich roszczeń.

 • Spadek po ojcu a wspólny majątek rodziców

  Zmarł mój ojciec, który był w związku małżeńskim we wspólnocie majątkowej. Ojciec w ostatnich latach był chory i żona ojca przeniosła zgromadzone środki finansowe na swoje konta bankowe. Czy one także w jakimś stopniu podlegają dziedziczeniu w oparciu o wspólnotę majatkową?

 • Składniki majątku spadkowego

  Ojciec zmarł 3 tygodnie po swoim ślubie z macochą. Przed ślubem żyli w konkubinacie przez 2 lata. Mieli osobne mieszkania i macocha swoją rentę, a ojciec dobrą emeryturę. Nie dzielili oficjalnie swoich majątków przed ślubem, więc istniała między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Czy wobec tego mieszkanie własnościowe ojca i ojca wkład na książeczce oszczędnościowej - czy to podlega dziedziczeniu w połowie majątku wspólnego małżonków? Czy połowa wartości mieszkania i wkładu oszczędnościowego przypada żonie, a druga połowa jest dzielona też na żonę i dwoje dorosłych dzieci. Ojciec pozostawił testament, w którym do całości spadku powołał córkę. Ale co jest z połową przypadającą na żonę? Jak w tym przypadku dzielić spadek i obliczyć ZACHOWEK?

 • Przedawnienie roszczenia o zachowek

  Witam. Mój ojciec zmarł w grudniu 2008 roku. Nie pozostawił mi nic w spadku. Czy w styczniu 2012 roku będę mógł wystąpić z roszczeniem o zachowek?

 • Samochód w spadku po ojcu

  Czy jeśli zmarły ojciec pozostawił w spadku samochód osobowy, a nabywał go w trakcie trwania małżeństwa z matką ( jak rozumiem samochód ten stanowił wspólność majatkową), to w jakiej części dziedziczy go żona a w jakiej części jedyne ich, pełnoletnie dziecko?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane