Wniosek dowodowy o załączenie akt innej sprawy

Pytanie:

"Jestem oskarżycielem posiłkowym w sprawie karnej. Na rozprawie adwokat strony przeciwnej oskarżanej wnioskował o załączenie do akt sprawy wyroku i akt ze sprawy innej powiązanej ze sprawą bieżącą. Na tej innej sprawie powiązanej ze sprawą bieżącą byłem świadkiem (bez statusu oskarżyciela posiłkowego) bez uprawnień do zapoznania się z aktami i wyrokiem. Na jakiej podstawie prawnej i przepisów strona może wnioskować o załączenie akt i innych dokumentów do sprawy? Czy wnioskować może jedynie w trakcie rozprawy? Jeżeli po rozprawie zorientowałem się o potrzebie wnioskowania załączenia do akt innych dokumentów z innej sprawy, czy mogę to zrobić w okresie między sprawami, czy muszę czekać na rozprawę następną w wyznaczonym już terminie? Jaka jest procedura w przypadku konieczności załączenia dodatkowych dokumentów między sprawami? Czy są to kserokopie sprawy, czy oryginał (akta)? Czy będę posiadał uprawnienia do zapoznania się z aktami sprawy jako oskarżyciel posiłkowy sprawy bieżącej?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek dowodowy o załączenie akt innej sprawy

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego we wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu. Wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu. Wnioskiem dowodowym będzie wniosek o przeprowadzenie dowodu z dokumentu lub dokumentów (akt sprawy) na określoną okoliczność. Przykładowo można wnioskować dowód z dokumentu jakim jest wyrok skazujący na okoliczność faktu skazania danej osoby za przestępstwo popełnione w określonym czasie.

We wniosku dowodowym należy określić środek dowodowy (dokument, akta) oraz okoliczność, która ma być wykazana. Jeśli strona nie może sama dostarczyć dokumentu (dowodu) w oryginale lub uwierzytelnionym odpisie może wnioskować, aby sąd zobowiązał osobę, która taki dowód posiada do jego dostarczenia.

Wniosek dowodowy może być złożony ustnie do protokołu albo na piśmie. Wniosek będący pismem procesowym powinien spełniać wymagania przewidziane w art. 119 § 1 kpk a mianowicie oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy, oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo, treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem, datę i podpis składającego pismo.

Co do zapoznawania się z aktami sprawy przez oskarżyciela posiłkowego, który jest stroną postępowania karnego kodeks postępowania karnego stanowi, że stronom (...) udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Zatem ma Pan prawo do przeglądania akt sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika