Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

Pytanie: Zostałam poszkodowana przez członków zarządu spółki z o.o., którzy dopuścili się oszustwa. W chwili obecnej toczy się postępowanie przygotowawcze p-ko dwóm z nich. Zastanawiam się nad wytoczeniem powództwa adhezyjnego i wystąpieniem z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia na majątku jednego z członków zarządu. Ze względu na trudną sytuację materialną chciałabym też wystąpić z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. Gdybym wraz z powództwem adhezyjnym złożyła wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz wniosek o zabezpieczenie roszczenia, to czy ewentualne zwolnienie mnie od kosztów sądowych oznaczałoby również zwolnienie od obowiązku wniesienia 2% opłaty dla komornika za zabezpieczenie roszczenia? W którym momencie rozpatrywane byłyby te dwa wnioski i kiedy musiałabym uiścić opłatę dla komornika?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 771 kodeksu postępowania cywilnego: Zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.

Zwolnienie to dotyczy zatem również opłat egzekucyjnych określonych w rozdziale 7 ustawy o kosztach sądowych i egzekucji. Przyjmuje się, iż zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych obejmuje również opłatę za wykonanie przez komornika postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczania wydanego w postępowaniu zabezpieczającym, gdyż do postępowania zabezpieczającego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym (taki pogląd został wyrażony przez A. Marciniak Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Komentarz, Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, ss. 336, choć w tej kwestii występują także w literaturze prawniczej poglądy odmienne).

Zatem wynika z tego, iż w razie zwolnienia Pani przez sąd z kosztów sądowych, będzie Pani zwolniona również z obowiązku ponoszenia opłaty egzekucyjnej określonej w art. 45 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Z tych przepisów wynika, iż nie jest konieczne składanie osobnego wniosku o zwolnienie z kosztów postępowania rozpoznawczego i osobnego o zwolnienie z kosztów postępowania egzekucyjnego, wystarcza jeden wniosek, postanowienie zaś o zwolnieniu od kosztów sądowych automatycznie (z mocy art. 771 kpc rozciąga się na postępowanie egzekucyjne).

Sam wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych rozpatrywany jest przez sąd przed przyjęciem pozwu do rozpoznania, gdyż czynność ta zależy od zwolnienia od kosztów sądowych (jeśli zwolnienie do kosztów nie zostanie udzielone, to strona jest zobowiązana do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu, sąd zaś nie może podjąć żadnej czynności procesowej na podstawie pisma, od którego nie została uiszczona opłata). Wniosek o zabezpieczenie roszczenia składany wraz z powództwem adhezyjnym jest rozpatrywany nie przez sąd a przez prokuratora, stąd też rozpatrzenie tych dwóch wniosków (o zabezpieczenie roszczenia i zwolnienie od kosztów) może nastąpić w różnym czasie. Wniosek o zabezpieczenie złożony wraz z pismem wszczynającym postępowanie (pozwem) nie podlega opłacie sądowej.  

Jeśli chodzi o samą opłatę na rzecz komornika, to zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o komornikach należy ją wnieść wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia, bądź w terminie 7 dni od wezwania komornika do jej uiszczenia.

Powyższe zasady powinny odnosić się także do powództwa cywilnego wniesionego w postępowaniu karnym (tzw. powództwo adhezyjne) na podstawie art. 70 kodeksu postępowania karnego, z tą tylko odmiennością iż w sprawie wniosku o zabezpieczenie roszczenia złożonego wraz z takim powództwem rozstrzyga nie sąd a prokurator.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 8
  • 3
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane