Nagrywanie rozmów a prawo do prywatności

Pytanie:

"Zamieszkuję z żoną we wspólnym mieszkaniu. Telefon jest zerejestrowany na mnie. Czy mogę zainstalować magnetofon nagrywający wszystkie rozmowy? Żona twierdzi, że jest to nielegalne. Czy nagrane rozmowy będą mogły posłużyć jako dowód w ewentualnej sprawie rozwodowej?"

Odpowiedź prawnika: Nagrywanie rozmów a prawo do prywatności

Co do zasady, dowód z taśmy magnetofonowej może być dopuszczony przez sąd w postepowaniu cywilnym (art. 308 kodeksu postepowania cywilnego). Dowód taki nie może jednak mieć znaczenia zasadniczego. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż nagrywanie romów telefonicznych stanowi ingerencje w sferę życia prywatnego osoby, do której każdy ma prawo. Nie zmienia tej oceny fakt, iż telefon jest zarejestrowany tylko na Pana. Rejestracja rozmów telefonicznych może być uznana za naruszenie dóbr osobistych osoby, której rozmowy są nagrywane.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika