Gdy strona nie zgadza się z prokuratorem

Pytanie:

"W trakcie postępowania sądowego o zachowek, w związku z podejrzeniem podrobienia podpisu na bankowym dokumencie zapisu na wypadek śmierci, na wniosek powoda został powołany biegły grafolog. W swojej opinii biegły ocenił, iż kwestionowany podpis na bankowym dokumencie być może został złożony przez zapisodawcę, niemniej jednak prawdopodobieństwo takie jest małe. Badanie porównawcze podpisu na bankowym dokumencie zapisu zostało dokonane na dokumentach przesłanych przez bank, takich jak umowy rachunków, umowy lokat, wzory podpisów o których istnieniu bank nie poinformował (pomimo zapytania sądu) do czasu, kiedy powód zwrócił uwagę, iż zapis nie mógł być dokonany na wspólnym rachunku bankowym. Powód wskazał podpisy na różnych dokumentach (których oryginały znajdują się w urzędach), wykonane w krótkich od siebie odstępach czasu od kwestionowanego podpisu na dokumencie, jednak sąd nie wziął ich pod uwagę. Poza postępowaniem sądowym powód, mając duże wątpliwości co do autentyczności podpisu, dla potwierdzenia bądź odrzucenia wątpliwości zlecił prywatnie biegłemu przeprowadzenie badania porównawczego kwestionowanego podpisu na dokumencie zapisu w stosunku do podpisów na różnych dokumentach wykonanych w bliskich od siebie odstępach czasu. Biegły stwierdził, iż podpis widniejący na dokumencie zapisu bankowego został sporządzony przez inną osobę niż podpisy wykonane na dokumentach wskazanych do badania porównawczego. Powód złożył do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez pracownika banku w związku z podrobieniem podpisu na dokumencie zapisu. Zostało wszczęte dochodzenie, lecz już wiadomo (po przeprowadzonej rozmowie z prokuratorem), że badania porównawcze podpisu nie zostaną przeprowadzone, a prokurator oprze się na opinii wydanej przez biegłego grafologa ze sprawy o zachowek i umorzy postępowanie. Proszę o informację czy prokurator może skorzystać z opinii biegłego w innym postępowaniu? Czy sąd powinien wskazać do badania porównawczego dokumenty wątpliwe co do ich autentyczności, podane przez osobę podejrzaną o podrobienie lub umożliwienie podrobienia kwestionowanego podpisu? Do kogo można się zwrócić w związku z posiadanymi wątpliwościami graniczącymi z pewnością, jeśli sędziemu i prokuratorowi nie zależy na wyjaśnieniu sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Gdy strona nie zgadza się z prokuratorem

O przebiegu śledztwa decyduje osoba, która go prowadzi. W tym przypadku jest to prokurator. To on decyduje, czy istnieje potrzeba powołania biegłego, czy też wystarczające są inne posiadane przez niego informacje. Jeżeli pokrzywdzony nie zgadza się z decyzją prokuratora o umorzeniu śledztwa, może on zaskarżyć do sądu postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego.

Podobnie przedstawia się kwestia oceny działań sądu, jeśli chodzi o postępowanie dowodowe. W razie, gdy strona nie zgadza się z poczynaniami sądu, może wnieść apelację. Nie można natomiast wymagać, by sąd działał zgodnie z zapatrywaniem strony, nawet jeżeli jest ona pewna swych racji. Kontroli orzeczenia pierwszej instancji służy odwołanie do wyższej instancji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika