Zbieg przestępstwa z wykroczeniem

Pytanie:

"Czy dopuszczalne jest stosowanie przez Policję do kierującego pojazdem, wobec którego już się uprawomocnił orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, jednoczesne ukaranie mandatem karnym z art. 94 §1 k.w. i zarazem wszczęcie postępowania przygotowawczego z art. 244 k.k.?"

Odpowiedź prawnika: Zbieg przestępstwa z wykroczeniem

Art. 244 kodeksu karnego stanowi, że kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów lub obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Taki zakaz został orzeczony w stosunku do Pana i naruszył go Pan tym samym popełniając przestępstwo z art. 244 kk.

Działaniem takim mógł Pan wypełnić znamiona wykroczenia opisanego w kodeksie wykroczeń. Art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń stanowi, że kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.

Regulacja dotycząca Pan pytania stanowi, że jeżeli czyn będący wykroczeniem wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa, orzeka się za przestępstwo i za wykroczenie, z tym że jeżeli orzeczono za przestępstwo i za wykroczenie karę lub środek karny tego samego rodzaju, wykonuje się surowszą karę lub środek karny. W razie uprzedniego wykonania łagodniejszej kary lub środka karnego zalicza się je na poczet surowszych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • SG 2011-11-26 12:43:26

    "Jeżeli opis określonego typu czynu zabronionego zawiera się w opisie innego czynu, popełnionego w tym samym czasie i miejscu - to kolizja unormowań jest pozorna i mamy do czynienia z pomijalnym zbiegiem przepisów ustawy Wszak przecież kumulatywny zbieg przepisów (tzn. zbieg znamion dwóch różnych typów przestępstw, ale także idealny zbieg przestępstwa z wykroczeniem) występuje wyłącznie wówczas, gdy stykające się znamiona krzyżują się ze sobą, a nie "zawierają się" w sobie. Kiedy znamiona wykroczenia zawierają się w ustawowym typie przestępstwa - to bezwzględnie nie ma podstaw do prowadzenia czynności wyjaśniających w sprawie o rzekome wykroczenie, gdyż nastąpiło całkowite pochłonięcie znamion wykroczenia przez znamiona przestępstwa. Zasada konsumpcji nie może być stosowana "częściowo", tzn. tak jakoby znamiona przestępstwa mogły zredukować jedynie część znamion wykroczenia, a w ten sposób "ocalałe" z redukcji znamiona wykroczenia - stworzyć miałyby idealny zbieg przestępstwa z innym typem wykroczenia niż to, które sprawca w istocie popełnił. Stosowanie reguły konsumpcji nie polega bowiem na "szatkowaniu" znamion karalnych czynów zabronionych, lecz - w obszarach wspólnych przestępstw i wykroczeń - na pominięciu znamion wykroczenia w całości lub na ich pozostawieniu w całości wówczas, kiedy stwierdzimy brak podstaw do redukcji". z: artykuł Marcinkwoski Wojciech


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika