Dodatek mieszkaniowy a użyczenie

Pytanie:

"Mieszkam w mieszkaniu udostępnionym mi przez znajomych, którzy mają do tego lokalu spółdzielcze własnościowe prawo. Mieszkam tam na zasadzie ustnej umowy o użyczeniu i opłacam czynsz. Chcę wystąpić o dodatek mieszkaniowy, jednak z tego, co wiem, muszę mieć tytuł prawny do lokalu. Podobno od niedawna w praktyce (tak słyszałam od znajomych) jest możliwe posługiwanie się umową użyczenia jako tytułem prawnym. Jednak nawet nie jestem w stanie uzyskać rozstrzygnięcia tego problemu przez MOPS, a później ewentualnie przez SKO, ponieważ spółdzielnia nie chce wypełnić dla mnie oświadczenia o metrażu itd. Jakimi argumentami prawnymi mogę nakłonić spółdzielnię do zmiany stanowiska? Oni też nie honorują tego stanu faktycznego (umowy użyczenia, faktu, że to ja ponoszę aktualnie ciężar czynszu). Czy mam szanse w ogóle "kłócić" się ten dodatek w sytuacji, kiedy posiadam tylko taką umowę?"

Odpowiedź prawnika: Dodatek mieszkaniowy a użyczenie

Użyczenie jest tytułem prawnym do rzeczy (podobnie jak np. najem, do którego użyczenie jest podobne) od początku istnienia tej regulacji (w obecnym kodeksie cywilnym od 1964 r., a przewidywały je także i poprzednie ustawy).

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych przewiduje, iż dodatek mieszkaniowy przysługuje:

  1. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
  2. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
  3. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
  4. innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
  5. osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny

Użyczenie jak najbardziej podpada pod pkt 4, może Pani zatem starać się o dodatek mieszkaniowy. Jednakże trzeba to udowodnić, a do tego najlepsza jest umowa pisemna. Wzór takiej umowy można znaleźć na stronach naszego serwisu.

Spółdzielnia nie ma obowiązku wydawać Pani zaświadczeń. O ich uzyskanie należałoby raczej poprosić znajomych – członków spółdzielni, którzy użyczają Pani lokal.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika