Amortyzacja stacji transformatorowej

Pytanie:

"Nasza firma będzie budować kompletną stację transformatorową do zasilenia zakładu produkcyjnego, w którym produkujemy artykuły z tworzyw sztucznych. Będzie się to składać z przebudowy słupa narożnego i wstawienie rozłącznika (odkupi od nas to Zakład Energetyczny) na średnim napięciu i przeciągnięcie ok. 200 metrów linii średniego napięcia do naszej stacji, budowa z elementów stacji transformatorowej słupowej pod transformator wraz z urządzeniami zabezpieczającymi i pomiarowymi, zakup transformatora, budowa ok. 40 metrów linii niskiego napięcia ze stacji do hali produkcyjnej. Czy mogę wszystkie elementy, części zakupione do powyższej inwestycji odliczać jednorazowo jako koszty (transformator, słupy, linia, śruby, izolatory, naciągi, rozłączniki, przekładniki itp.?"

Odpowiedź prawnika: Amortyzacja stacji transformatorowej

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), słupowe stacje transformatorowe są klasyfikowane do grupy 2 (OBIEKTY INŻYNIERII LĄDOWEJ I WODNEJ), podgrupy 21 (Rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne), rodzaju 210 (Rurociągi i linie telekomunikacyjne oraz linie elektroenergetyczne przesyłowe). Rodzaj ten obejmuje m.in. linie elektroenergetyczne przesyłowe nadziemne lub podziemne oraz słupowe stacje transformatorowe (bez transformatorów) i rozdzielcze.

Z kolei same transformatory są ujęte w grupie 6 (URZĄDZENIA TECHNICZNE), podgrupie 63 (URZĄDZENIE ELEKTROENERGETYCZNE PRZETWÓRCZE I ZASILAJĄCE), rodzaj 630 (Transformatory).

Zatem zarówno słupowe stacje transformatorowe, jak i same transformatory są środkami trwałymi, a zatem o ile spełniają warunki uznania za środek trwały dla celów podatkowych, w szczególności stanowią własność lub współwłasność podatnika, zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a także jeśli ich wartość przekracza 3.500 zł, to będą uznane za środki trwałe i amortyzowane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. W takiej sytuacji nie ma natomiast możliwości, aby wydatek na zakup poszczególnych elementów stacji transformatorowej lub sam transformator zaliczać bezpośrednio w koszty podatkowe.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika