Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Amortyzacja lokalu mieszkalnego

Pytanie: Prowadzę firmę - działalność gospodarczą. Czy w koszty mogę wliczyć amortyzację mieszkania, którego jestem właścicielem? Co w takim przypadku, jeżeli po jakimś czasie chciałbym wyrejestrować działalność gospodarczą?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Amortyzacji podatkowej nie podlegają budynki mieszkalne lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli podatnik nie podjął decyzji o ich amortyzowaniu (art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jeśli więc podatnik podejmie decyzję o amortyzacji lokalu mieszkalnego, w którym prowadzi działalność, może odpisy amortyzacyjne zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu. Dla przykładu:

  • powierzchnia mieszkania wynosi 100 m2

  • powierzchnia wykorzystywana w działalności gospodarczej wynosi 30 m2

  • stosunek powierzchni wykorzystywanej w działalności do powierzchni ogółem wynosi 30% (30/100)

  • wartość całej nieruchomości wynosi 150.000 zł

  • podstawa naliczania odpisów amortyzacyjnych wyniesie: 45.000 zł (150.000 zł x 30%),

  • do tak obliczonej podstawy należy zastosować stawkę roczną w wysokości 1,5% (jest to stawka przewidziana dla lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych), co w danym przykładzie da roczny odpis amortyzacyjny w wysokości: 675 zł (45.000 zł x 1,5%). Daje to miesięczny odpis w wysokości 56,25 zł (675 zł / 12 m-cy).

Podatnicy - osoby fizyczne mogą również ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych używanych na cele prowadzonej działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych używanej powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości. Jest to uproszczony sposób ustalenia wartości początkowej. Wróćmy do wcześniejszego przykładu:

  • powierzchnia nieruchomości wynosi 100 m2, a zatem uproszczona wartość wyniesie 98.800 zł (100 x 988 zł),

  • podstawa naliczania odpisów stosownie do wykorzystywanej powierzchni wyniesie: 29.640 zł (98.800 zł x 30%),

  • roczny odpis wyniesie: 444,60 zł (29.640 zł x 1,5%), a miesięczny 37,05 zł (444,60 zł / 12 m-cy).

W tym przypadku metoda uproszcza nie jest korzystna, ponieważ cena za 1m2 przyjęta do wyliczeń z ustawy jest mniejsza niż rzeczywista cena 1m2 danego lokalu.

Wyrejestrowanie działalności gospodarczej nie wywrze żadnych skutków podatkowych odnośnie amortyzowanego mieszkania. Ewentualne późniejsze zbycie lokalu nie będzie również przychodem z działalności gospodarczej, a jedynie może wystąpić konieczność zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od zbycia, jeśli nastąpi ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym lokal został nabyty - czyli na tych samych zasadach, gdyby amortyzacji nie dokonywano (art. 10 ust. 3 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Amortyzacja lokalu mieszkalnego

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 3
  • 6
  • 5
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • krystyna

    ocena usługi:

    Doskonała ,szybka ,i profesjonalna.
  • Beata

    ocena usługi:

    Opinia przedstawiona w sposób przejrzysty,czytelny, konkretny i szczegółowy dla zwykłego człowieka nie mającego wogle do czynienia z przepisami i ustawami z zakresu prawa cywilnego. Polecam.
  • aga

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do przedstawionego problemu oraz wskazanie rozwiązania. Zdecydowanie polecam ten portal. Aga
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpująca. Polecam. Będę korzystał również w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię, która jest jasna i konkretna, bardzo mnie uspokoiła na tym etapie procesu sądowego!!! Będę korzystać z Państwa porad prawnych i innych zachęcam!!!
  • Jan

    ocena usługi:

    Po prostu jestem zadowolony; nie oczekiwałem niczego więcej za stosunkowo niewysoką cenę. Doceniam też przyjazny i sprawny czat, który pozwolił doprecyzować moje potrzeby.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • aurelia

    ocena usługi:

    Opinia okazała się przydatna. Dziękuję za obszerną odpowiedź.
  • DARIUSZ

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się trafić na Państwa portal. W pełni profesjonalna i rzeczowa obsługa zgłoszonego problemu. Z pełną świadomością będę polecać Państwa usługi prawne. z pewnością będę korzystać w razie potrzeby z Państwa pomocy. Gorąco polecam!!! :-)
  • wanda

    ocena usługi:

    polecam wszystkim potrzebujacym szybkiej i rzetelnej odpowiedzi na nurtujace panstwa pytania wszystko w rozsadnej cenie super szybka obsluga jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana takim obrotem sprawy jeszcze raz serdeczne dzieki i pozdrawiam cieplutko
  • tadeusz

    ocena usługi:

    Świetny sposób na rozwiązanie nurtującego nas problemu prawnego. Bez szukania prawnika, zamawiania wizyt i dojazdu do biura prawnego. Myślę także, że usługa realizowana przez e-prawnik.pl jest dużo tańsza,co ma niebagatelne znaczenie dla osób uboższych. Profesjonalizm, chęć pomocy, przyjazne nastawienie do klienta, wyrozumiałość i cierpliwość, to cechy trudne do oszacowania w dzisiejszej, skomercjalizowanej rzeczywistości. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany opinią prawną zgłoszonego problemu, a powoływanie się w jej treści na konkretne artykuły Kodeksu Cywilnego, pozwala na samodzielne zgłębienie naszej sprawy w świetle obowiązującego prawa. Szczerze polecam korzystanie z porad prawnych na e-prawnik.pl.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź konkretna przekazana zrozumiałym językiem, jestem zadowolona jeżeli będę kiedyś potrzebować porady prawnej to skorzystam z portalu e-prawnik. Jak najbardziej polecam.
  • Beata

    ocena usługi:

  • Irena

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do sprawy, wyczerpująca analiza tematu, krótki czas oczekiwania,rzetelne traktowanie klientów. Uzyskałam pomoc, dzięki której w krótkim czasie uzyskałam pewność co do prawidłowości zamierzonych działań. Wystawiam szóstkę za całość obsługi i zdecydowanie polecam!
  • JUSTYNA

    ocena usługi:

    opinia jest taka jak powinna i wyszła w niej nasza racja a to nam dużo pomoże wiemy co robić i gdzie się kierować oby pomogło w ukaraniu jednej osoby i do tego doprowadzimy
  • Anna

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane