Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Faktury na przełomie roku

Pytanie: Kiedy należy uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej fakturę dokumentującą koszty otrzymanych usług marketingowych - faktura została wystawiona 31.12.2004 r. a otrzymano ją 1 lutego 2005 r.? Chodzi mi o koszty dla potrzeb podatku PIT, jak również odliczenie podatku Vat od tej faktury.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof) w art. 22 ust. 4, 5 i 6 określa zasady rozliczeń kosztów podatkowych na przełomie roku podatkowego. I tak: koszty podatkowe potrącane są co do zasady w roku ich poniesienia. Ustawodawca rozróżnia podatników (osoby fizyczne) na tych którzy prowadzą księgi rachunkowe (tzw. pełna  księgowość) od tych, którzy rozliczają się z fiskusem, prowadząc książkę przychodów i rozchodów. Reżim prawny (ściślej określone reguły) dotyczą oczywiście osób prowadzących pełną księgowość. Zgodnie z ust. 5 koszty podatkowe są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, przy czym są potrącalne także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzednich, lecz dotyczące przychodów danego roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeśli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe. A następnie - w myśl przepisu z ust. 6 - ta sama zasada (wyrażona w ust. 5) odnosi się do podatników prowadzących książkę przychodów i rozchodów, o ile stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do danego roku podatkowego. Przepis ten - ust. 6 - oznacz li tylko, że jeśli w którymś roku podatnik zdecydował się na rozliczanie kosztów wg daty uzyskania przychodów z nimi związanymi, a nie wg daty otrzymania faktury, to zasadę tą musi kontynuować przez cały okres prowadzenia działalności. Wybór ten mają tylko osoby fizyczne rozliczające się na podstawie książki przychodów i rozchodów. Osoby prowadzące pełną księgowość muszą stosować się do zasady, że data uzyskania przychodu de facto determinuje czas rozliczenia kosztu podatkowego. Jeśli - w tym konkretnym przypadku - koszt marketingu wiąże się z przychodem uzyskanym w roku 2004, to - w myśl zasady z ust. 5 - kwota kosztu winna być rozliczona w roku 2004, a nie w dacie otrzymania faktury. Chyba że podatnik ma wybór (ust. 6) i decyduje się na zarachowanie kosztu w dacie otrzymania dokumentu faktury.

Natomiast w przypadku podatku od towaru i usług wg zasady ogólnej, nie można dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego wcześniej, niż w dacie otrzymania faktury VAT. Od zasady tej oczywiście są wyjątki, jak choćby dla Małego Podatnika, rozliczającego się metodą kasową.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Faktury na przełomie roku

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 2
  • 3
  • 8
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Stanisław Wojciech Echilczuk

    ocena usługi:

  • ewelina

    ocena usługi:

    Porada udzielona w sposób bardzo przejrzysty i czytelny, powołując się na konkretne przepisy. Pełen profesjonalizm. Bardzo dziękujemy za szybką odpowiedź.
  • Ewa S.

    ocena usługi:

    Opinia Nr 144564 bardzo profesjonalna i rzeczowa, bardzo dziękuję Państwu za pomoc. Polecę Państwa usługi innym i gdy będę miała jeszcze jakiś problem napewno z przyjemnoscią skorzystam. Pozdrawiam Ewa S.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.

Porady prawne

  • Moment uzyskania przychodu z działalności

    W związku ze świadczonymi w grudniu 2004 roku usługami edukacyjnymi (EKD 80) wystawiona została w dniu 5 stycznia 2005 roku faktura VAT z wymienionym okresem sprzedaży (...)

  • Faktura korygująca na podwyżkę czynszu

    Wynajmuję Firmie pawilon. Nasza umowa w punkcie wynagrodzenia mówi, o podwyżce czynszu raz w roku w styczniu o wskaźnik waloryzacji. Ponieważ wskaźniki pokazują się (...)

  • Powstanie obowiązku podatkowego przy WNT

    Prowadzę działalność gospodarczą, w której często mam dostawy wewnątrzwspólnotowe. Zgodnie z ustawą o VAT, obowiązek podatkowy przy takich dostawach powstaje w (...)

  • Podmiot uprawniony do wystawienia faktury korygującej

    Kto jest uprawniony do wystawienia faktury korygującej? Czy zawsze będzie to wystawca, nawet wtedy gdy o omyłkowej cenie poinformuje go nabywca towaru?

  • Faktury na przełomie roku

    Kiedy należy uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej fakturę dokumentującą koszty otrzymanych usług marketingowych - faktura została wystawiona (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane