Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

Pytanie: Chodzi o możliwość przedawnienia przestępstwa z artykułu 56 KKS. Jeżeli w roku 2001 uszczuplenie podatku wyniosło 80 tys. PLN, w roku 2002 70 tys. PLN, a w roku 2003 70 tys. PLN, to czy dla postawienia zarzutów z art. 56KKS będzie się stosowało paragraf 1, czy też paragraf 2? Czy można dla należności z roku 2001 zastosować art. 44 paragraf 1 pkt.1. oraz pragraf 3? Chodzi o zagrożenie karą. Czy z tytułu uszczuplonych kwot grozi grzywna czy też kara pozbawienia wolności?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Artykuł 54 k.k.s. dotyczy czynów polegających na narażeniu Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na uszczuplenie należności podatkowych w trakcie postępowania podatkowego. Już samo narażenie na uszczuplenie jest czynem karalnym, natomiast wysokość narażenia jest istotna dla kwalifikacji czynu jako przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Paragraf 2 omawianego artykułu wyróżnia czyn polegający na narażeniu na uszczuplenie małej wartości. W myśl art. 53 § 14 k.k.s. mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia. W roku 2001 najniższe miesięczne wynagrodzenia oscylowało wokół kwoty 760 zł, kwota ta pomnożona przez 200 daje kwotę w granicach 152.000 zł. Należy uznać, iż czyn narażenia na uszczuplanie do kwoty oscylującej w granicach wyżej podanych jest zagrożony jedynie karą grzywny.

W przypadku narażenia na uszczuplenie w kwocie wyższej, niż określona w paragrafie 2, czyn zagrożony jest karą grzywny, karą pozbawienia wolności lub obiema karami łącznie.

Natomiast artykuł 44 k.k.s dotyczy ustania karalności przestępstwa skarbowego. W sytuacji, gdy omawiany czyn jest czynem narażenia na uszczuplenie małej wartości, należy uznać, iż w takim przypadku ustanie karalności nastąpi po upływie trzech lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności tej należności. Jeżeli sprawca przestępstwa skarbowego dopuścił się uszczuplenia lub narażenia na uszczuplenie należności celnej, bieg jego przedawnienia rozpoczyna się z dniem, w którym powstał dług celny. Jeżeli nie jest możliwe określenie dnia powstania długu celnego, bieg przedawnienia przestępstwa skarbowego rozpoczyna się z dniem najwcześniejszym, w którym istnienie długu celnego zostało ustalone.

W przypadku przeciwnym, czyli gdy przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności, ustanie karalności nastąpi dopiero z upływem lat 5 - również ten termin jest liczony w sposób opisany powyżej. Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

 • Szymon 2012-01-29 17:44:04

  Re: Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

  Witam mam stawiany ten sam paragrag 76 paragraf 2 - Kupilem od klienta towar wprowadzilem f-vat podatek dochodowy zaplacilem i sprzedalem towar zagraniaca - zglosilem sie o zwrot podatku vat i sie zaczelo - klient nie zaksiegowal f- vat i ja mam teraz problemy - ciaganie po uks itd - co mi moze za to grozic i czy odzyskam swoje pieniadze ???? prosze o jakas pomoc

 • Alicja 2010-11-18 02:40:07

  Re: Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

  Jestem podejrzana z art 54 k.k.s już 2 lata prowadzone jest śledztwo przez Prokuratora i mimo Odpowiedzi z UKS-u że nie naraziłam Skarb Państwa na uszczulenie, Prokurator nie chce umorzyć śledztwa


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane