Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Stosowanie uchylonego układu zbiorowego

Pytanie: W czerwcu br. wypowiedziany został Zakładowy Zbiorowy Układ Pracy a okres wypowiedzenia minął. Związki Zawodowe "ociągają" się z akceptacją proponowanego przez pracodawcę Regulaminu Pracy przy czym twierdzą, iż w sytuacji takiej, ciągle obowiązuje taryfikator płac i premiowania, zgodne z wypowiedzianym UZ. Firmy nie stać obecnie na tak wybujały system premiowania. Co z wypowiedzianego Układu Zbiorowego, w sytuacji upływu okresu jego wypowiedzenia, jest dla pracodawcy zobowiązujące a w jakim zakresie stosować należy wymogi Kodeksu Pracy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 241[7] paragraf 1 Kodeksu pracy układ zbiorowy pracy rozwiązuje się: na podstawie zgodnego oświadczenia stron, z upływem okresu, na który został zawarty, oraz z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron. Wypowiedzenie zbiorowego układu pracy następuje w formie pisemnej, okres wypowiedzenia układu wynosi trzy miesiące kalendarzowe, chyba że strony w układzie postanowią inaczej. Przed zmianą, art. 241[7] Kodeksu pracy zawierał paragraf 4, który stanowił, że rozwiązanie układu w wyniku upływu okresu wypowiedzenia, nie powoduje utraty jego mocy prawnej, układ dotychczasowy obowiązuje do chwili wejścia w życie nowego układu, chyba że strony w układzie ustaliły lub w drodze porozumienia ustalą inny termin stosowania porozumień rozwiązanego układu. W wyroku z dnia 18 listopada 2002 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność art.241[7] paragraf 4 Kodeksu pracy z Konstytucją, Konwencją nr 98 Międzynarodowej Organizacji Pracy z dnia 1 lipca 1949r. oraz z Europejską Kartą Społeczną z dnia 18 pażdziernika 1961r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że uchylony paragraf 4 uniemożliwiał uwolnienie się od obowiązku stosowania postanowień obowiązującego układu pracy, nawet po upływie okresu, na który został zawarty i stanowi naruszenie zasady dobrowolności rokowań zbiorowych. Należy przyjąć, że z chwilą rozwiązania układu zbiorowego pracy, zastępuje go nowy układ, albo w razie jego niezawarcia, warunki umów lub innych aktów kreujących stosunek pracy. W związku z tym, jeżeli okres wypowiedzenia minął, nastąpiło wypowiedzenie układu zbiorowego pracy, zgodnie z regulacją Kodeksu pracy. W tej sytuacji związki zawodowe nie mogą się powoływać na uchylony przepis paragrafu 4 art.241[7] Kodeksu pracy i powinny odnieść się do propnowanego przez pracodawcę regulaminu pracy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Stosowanie uchylonego układu zbiorowego

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 5
  • 7
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !

Porady prawne

  • Prawo do trzynastki

    Wczoraj pracodawca poinformował mnie i współpracowników o wstrzymaniu w tym roku wypłaty trzynastej pensji (do tej pory rozbitej na 2 części - wypłacane jako pieniądze (...)

  • Wniosek o rejestrację układu zbiorowego

    Jaki jest termin na złożenie wniosku do Okręgowej Inspekcji Pracy dot. rejestracji protokołu dodatkowego do zakładowego układu zbiorowego pracy?

  • Zawieszenie układu zbiorowego a powstanie roszczeń

    Pracuję w spółce z o. o., w której prawo pracy stanowią: kodeks pracy, ponadzakładowy układ zbiorowy pracy oraz zakładowy układ zbiorowy pracy. W tymże ZUZP (podobnie (...)

  • Zmiana nazwy związku zawodowego

    W jednym z punktów Układu jest zapis mówiący "Przez okres obowiazywania Układu wszelkie czynności dotyczące tego Układu ze strony związkowej podejmują organizacje (...)

  • Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

    Zarząd spółki akcyjnej rozwiązał za trzymiesięcznym wypowiedzeniem zakładowy układ zbiorowy pracy. Układ ten wygasa w dniu 30 kwietnia 2004 r. Spółka od lipca tego (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane