Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Dożywotnie alimenty po rozwodzie

Pytanie: Mam 61 lat i przyznane sądownie alimenty, które wypłaca mi mój mąż. Nie mam innych dochodów, po zawarciu małżeństwa nie pracowałam zawodowo. Dodatkowo mój stan zdrowia nie pozwala mi na podjęcie pracy. Czy po rozwodzie sąd może przyznać mi w związku z tym alimenty dożywotnio? Wina rozkładu naszego małżeństwa leży po stronie męża. Jakie mam szanse na dożywotnie alimenty? Mój mąż ma wysoką emeryturę. Czy istnieje taka możliwość, aby po ewentualnej śmierci męża, po rozwodzie ZUS wypłacał mi należne alimenty z jego emerytury?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 60 par. 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia (czyli w wyroku uznano za winnych obydwoje małżonków, w wyroku rozwodowym nie orzeczono o winie lub drugi małżonek został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia) i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Natomiast jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku (art. 60 par. 2 wyżej wymienionej ustawy). Jeżeli alimenty od męża zostały zasądzone na Pani rzecz jeszcze przed orzeczeniem rozwodu, to należy zauważyć, że wyrok rozwodowy nie anuluje tego wcześniejszego wyroku zasądzającego alimenty. Dopiero jeżeli wskutek rozwodu odpadnie podstawa świadczeń alimentacyjnych (np. małżonek nie znajdzie się w niedostatku lub nie ulegnie pogorszeniu sytuacja materialna małżonka niewinnego, albo małżonek, który korzystał dotychczas ze świadczeń alimentacyjnych zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia), małżonek zobowiązany do alimentacji może wnieść pozew o zmianę orzeczenia dotyczącego świadczenia alimentacyjnego. Zatem do momentu zmiany orzeczenia zasądzającego alimenty wydanego jeszcze przed orzeczeniem wyroku rozwodowego, Pani mąż ma obowiązek w dalszym ciągu wywiązywać się z nałożonego na niego obowiązku alimentacyjnego. Świadczenie alimentacyjne z zasady zasądzane jest bezterminowo, ponieważ w momencie wydawania wyroku rzadko można oreślić przez jaki czas będzie trwał stan niedostatku lub istotne pogorszenie sytuacji materialnej uprawnionego do alimentacji. Zobowiązany do alimentacji może tylko, zgodnie z art. 138 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, żądać zmiany orzeczenia dotyczącego jego obowiązku alimentacyjnego w sytuacji, gdy nastąpi zmiana stosunków w porównaniu do stanu istniejącego w sytuacji orzekania o obowiązku alimentacyjnym (np. zmniejszą się możliwości zarobkowe lub majątkowe osoby zobowiązanej do alimentacji). Zasądzone zatem na Pani rzecz świadczenie alimentacyjne powinno być spełniane przez Pani męża aż do momentu ewentualnej zmiany wyroku zasądzającego alimenty. Obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami wygasa we wszystkich przypadkach, w których ustaje obowiązek alimentacyjny między krewnymi, w szczególności w razie śmierci małżonka uprawnionego lub zobowiązanego do alimentacji. Zatem po śmierci małżonka ustaje jego obowiązek do alimentacji, nie przechodzi on na spadkobierców zobowiązanego. Natomiast małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową i osiągnęła wiek 50 lat w chwili śmierci byłego męża.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Dożywotnie alimenty po rozwodzie

  • ania 2009-12-05 09:00:26

    Re: Dożywotnie alimenty po rozwodzie

    Witam, jeśli zostane uznana za wyłacznie winną rozkladu pozycia małżeńskiego i sąd przyzna męzowi alimenty jak długo będę musiała je płacić? (pięc lat czy dożywotnio). Co będzie jeśli nie będę miała pracy? czy w tej sytuacji będę musiała również płacic?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 1
  • 6
  • 4
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Ryszard Królikowski

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję ekipie e-prawnik za w pełni profesjonalną obsługę. Opinia wykonana na najwyższym poziomie. Wszystkim polecam, oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Lukasz

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna.Warto skorzystać z usług E-PRAWNIK. Gorąco polecam potrzebującym fachowej porady
  • Tomasz

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze zrobione, wyczerpujaca opinia.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo obszerną i profesjonalną opinię, która jest poparta dużą ilośćią przepisów. Bardzo pomoże mnie w dalszym postępowaniu. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i polecam innym. Pozdrawiam wszystkich pracowników. Krystyna.
  • Kińczyk

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię,jest mi bardzo pomocna,polecam wszystkim.
  • Zofia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za tak szybkie przygotowanie opinii i pisma.Wasz zespół Prawników jest tak żetelny i odpowiedzialny. Ja was oceniam na szóstkę .Polecam wszystkim. Dziękuję,Dziękuję!!!! Pozdrawiam wszystkich Prawników.Zofia
  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane