Stwierdzenie nabycia spadku - nieznani uczestnicy

Pytanie:

"Współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych byli K. (2/3) oraz W. (1/3). W. zmarła kilka lat temu nie posiadając dzieci. Spadkobiercami ustawowymi są, zgodnie z wiedzą K., dzieci i wnuki rodzeństwa W. Do tej pory jednak żaden ze spadkobierców nie wystąpił o przeprowadzenie nabycia spadku. K. mają jedynie podejrzenia, że kilka osób, które oni znają z imienia i nazwiska, są osobami mającymi prawo do spadku. Zakładają oni również, że są jeszcze inni spadkobiercy, którzy nie są im znani. K. chcą doprowadzić do stwierdzenia przez sąd nabycia spadku, aby następnie wystąpić o zniesienie współwłasności. W jaki sposób K. powinni sformułować wniosek o przeprowadzenie nabycia spadku, nie mając pewności, kto powinien być uczestnikiem postępowania?"

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nabycia spadku - nieznani uczestnicy

Postępowanie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku toczy się w trybie nieprocesowym. Art. 510, który w tym trybie znajduje zastosowanie, stanowi, iż wniosek o wszczęcie postępowania powinien czynić zadość przepisom o pozwie, z tą zmianą, że zamiast pozwanego należy wymienić zainteresowanych w sprawie. Jak się wskazuje w doktrynie prawniczej, to do wymagania oznaczenia przez wnioskodawcę zainteresowanych w sprawie należy podchodzić liberalnie. Zasadniczo wnioskodawca jest zobowiązany wskazać tylko te osoby, które zna i o których wie, że mają interes prawny w załatwieniu sprawy, dlatego też, jeżeli sąd uzna, że uczestnikami powinny być inne jeszcze osoby, powinien wezwać je do udziału w sprawie na podstawie art. 510 § 2 (...) w tym wypadku sąd nie może stawiać wnioskodawcy wymagań przerastających jego możliwości (J. Gudowski [w:] M. Jędrzejewska, T. Ereciński, J. Gudowski, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie II, kom. do art. 510, teza 5).

W przypadku stwierdzenia o nabycie spadku w grę dodatkowo wchodzi art. 670 § 1 k.p.c., który stanowi, iż sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą; nie wiążą go tu bynajmniej wskazania strony.

W związku z powyższym we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy podać te osoby, które wg wiedzy wnioskodawcy są albo mogą być spadkobiercami, ewentualnie zaznaczając, iż spadkobiercami mogą być także inne osoby. Rzeczą sądu będzie już ustalenie, kto rzeczywiście spadkobiercą jest.

Proszę pamiętać, że współwłaściciel powinien wykazać także swój interes prawny (np. przez załączenie odpisu księgi wieczystej).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika