Czynności prawne pomiędzy sp. z o.o. a fundacją

Pytanie:

"Istnieją dwa podmioty, spółka z o.o. i fundacja, obie posiadają zarząd. Skład zarządu fundacji pokrywa się z zarządem spółki. Czy wybrani członkowie tych podmiotów mogą dokonywać czynności z samym sobą jako reprezentantem drugiego podmiotu oraz, czy ważne są czynności nie dokonywane wprawdzie przez daną osobę z samym sobą, ale prze dwa organy między sobą o takim samym składzie osobowym?"

Odpowiedź prawnika: Czynności prawne pomiędzy sp. z o.o. a fundacją

Jak już to zostało podkreślone w pytaniu czynność prawna ma zostać zawarta pomiędzy dwoma podmiotami prawa, którymi są zarówno fundacja jak i spółka. Kierowanie sprawami fundacji polega na podejmowaniu decyzji odnoszących się do środków finansowych i całego majątku fundacji. Ograniczenie praw zarządu do reprezentowania fundacji jest możliwe jedynie w stosunkach wewnętrznych np. uzależnienie realizacji określonej czynności po uzyskaniu zgody fundatora lub innego organu fundacji, co w żaden sposób nie wpływa na ważność czynności cywilnoprawnych podjętych bez tej zgody, a jedynie może być podstawą odwołania zarządu. Podobne zasady odnoszą się do funkcjonowania zarządu w ramach spółki. W ustawie prawa spółek znajduje się przepis, który stanowi, iż w razie sprzeczności interesów spółki z osobistymi interesami członka zarządu, członek takiego zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzygnięciu takich spraw. Stosując odpowiednio cyt. wyżej przepis do omawianej sytuacji, członek zarządu w każdym przypadku powinien rozważyć swój udział w podejmowaniu decyzji w takich warunkach. Czynności prawne podjęte przez członka zarządu występującego w organach obu podmiotów prawnych będą ważne jednakże, gdyby wskutek podjętej decyzji spółka doznała szkody, członek zarządu odpowiada za wyrządzoną tą czynnością szkodę.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika