Umowa spółki w formie aktu notarialnego

Pytanie:

"W nowym Kodeksie spółek handlowych w dziale II- Spółka partnerska, rozdziale 1, art.92 znajduje się stwierdzenie "umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego". Czy stwierdzenie "powinna" dopuszcza inną formę umowy, np. tylko pisemną bez udziału notariusza?"

Odpowiedź prawnika: Umowa spółki w formie aktu notarialnego

Nie! Stwierdzenie "powinna" w tekście prawnym (dowolnym) oznacza co do zasady obowiązek (przymus). Nie jest zatem dopuszczalne zawarcie umowy spółki partnerskiej w innej formie niźli akt notarialny. Taka umowa będzie nieważna. Nie zawsze jednak niedochowanie określonej formy skutkuje nieważnością. Tak jest np. w przypadku powinności dochowania formy pisemnej. Jeśli z treści przepisu nie wynika, że forma pisemna jest zastrzeżona pod rygorem nieważności to znaczy, że czynności dokonana ustnie będzie ważna, nie będzie można jednak dowodzić jej treści przed sądem w drodze przesłuchania świadków lub stron.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika