Usytuowanie linii kablowej obok domu - opinia prawna

Stan faktyczny

Mieszkam w domu jednorodzinnym. W odległości 1 metra od domu ma być linia kablowa o mocy do 7 MW. Czy jest to zgodne z prawem budowlanym i czy ma to wpływ na zdrowie mieszkańców domu? 

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona w oparciu o następujące akty prawne:

  • Ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz.U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami),

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz. U. 2005 r., Nr 219, poz. 1864).

Warunki budowy sieci telekomunikacyjnych, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie, wydane na podstawie art.7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Rozporządzenie to informuje, iż linie kablowe (ciąg połączonych kabli) powinny być umieszczane w kanalizacji kablowej, którą stanowi ciąg rur osłonowych i związanych z nimi pomieszczeń podziemnych dla kabli i ich złączy oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Przepisy dopuszczają jednak budowę linii kablowych nadziemnych na istniejącej już podbudowie telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i trakcyjnej. W szczególności dopuszcza się budowę nadziemnych linii kablowych, gdy chodzi o budynki na terenach skalistych, terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz terenach zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych.

Zgodnie z rozporządzeniem odległości linii kablowej od powierzchni ziemi w przypadku linii nadziemnych poza pasem drogowym, nie powinny być mniejsze niż:

  • 3,5 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących wzdłuż ulic i dróg publicznych, w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;

  • 4 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprane oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych;

  • 3 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;

  • 4,5 m - dla linii kablowych nadziemnych w miejscach dostępnych dla pojazdów
    i ciężkiego sprzętu rolniczego.

Przy wytyczaniu trasy przebiegi linii kablowych oraz budowy wsporników, należy brać pod uwagę przede wszystkim ochronę przed polem elektromagnetycznym, z uwzględnieniem dopuszczalnych poziomów promieniowania, jakie mogą występować w środowisku.

W związku z tym, że nie podał Pan czy budowana linia kablowa jest linią nadziemną czy podziemną, koniecznym jest rozważenie wszelkich możliwości na podstawie załącznika nr 1 do powyższego Rozporządzenia (Usytuowanie i warunki techniczne jakim powinna odpowiadać kanalizacja kablowa i linie kablowe w przypadkach współwykorzystania innych obiektów budowlanych, zbliżeń z innymi obiektami budowlanymi oraz skrzyżowań z innymi obiektami budowlanymi i śródlądowymi wodami powierzchniowymi).

  1. w przypadku linii kablowej podziemnej: odległość podstawowa od budynku mieszkalnego: 0,1 m, głębokość podstawowa: co najmniej taka sama jak głębokość innej kanalizacji lub kabla;

  2. w przypadku linii elektroenergetycznej ziemnej (kabel ziemny): odległość podstawowa: 0,5 m lub wg uzgodnienia; głębokość podstawowa: 0,7 m;

  3. w przypadku elektroenergetycznej linii napowietrznej lub linii trakcyjnej:

  • odległość podstawowa od konstrukcji wsporczej linii elektroenergetycznej napowietrznej lub linii trakcyjnej o napięciu znamionowym do 1 kV wynosi 0,8 m;

  • odległości podstawowe od konstrukcji wsporczej linii elektroenergetycznej napowietrznej lub linii trakcyjnej o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV lub od uziomu słupa tej linii wynoszą:

  1. 50 m — w przypadku linii elektroenergetycznych pracujących w układzie z bezpośrednio (skutecznie) uziemionym punktem zerowym, niezależnie
    od rodzaju zastosowanych konstrukcji wsporczych linii,

  2. 5 m — w przypadku linii elektroenergetycznych pracujących w układzie
    z izolowanym punktem zerowym lub linii skompensowanych, mających konstrukcje wsporcze stalowe, betonowe lub drewniane uziemione,

  3. 0,8 m — w przypadku linii elektroenergetycznych pracujących w układzie
    z izolowanym punktem zerowym, linii skompensowanych, mających konstrukcje wsporcze drewniane nie uziemione.                                                                  

W przypadku zaobserwowanych nieprawidłowości w budowie, fakt ten należy zgłosić do w biurze powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, do którego głównych zadań należy nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Łukasz 2023-04-06 20:54:22

    Ale się ubawiłem. Panie prawniku błagam nie rób Pan ekspertyz bo inne było pytanie a co innego Pan pisze i miesza pojęcia. Proponuje nie zabierać głosu jeśli tak naprawdę nie wie się o czym w ogóle pisze. ;)

  • Mariusz 2021-06-20 15:23:04

    I dla tegoż właśnie prawnicy nie powinni się wypowiadać na tematy techniczne. Pytanie jest zadane niejednoznacznie a odpowiedź poszybowałą gdzieś .... Jeżeli pytający podaje 7MW to prawdopodobnie jest to linia elektroenergetyczna podziemna 15kV ok. 150A / fazę. Pole EM jest. Jakie ma natężenie? - można sobie policzyć. Czy EM z tego pochodzące jest szkodliwe? Nie wiem. Ale pewnie spełni wymagane normy. Ale co do tego ma telekomunikacja na która powołuję się odpowiadający? tego to ja już nie pojmuję.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika