Opuszczenie lokalu a wymeldowanie
Pytanie:
"Jestem właścicielem domu mieszkalnego, w którym jeden z lokali zajmuje lokator z nakazu kwaterunkowego. Dwa tygodnie temu lokator wyprowadził się, zabrał wszystkie meble i przeniósł się do innego domu i tam wynajmuje mieszkanie za dużo większe pieniądze. O fakcie przeprowadzki nie poinformował mnie do dnia dzisiejszego i nie uregulował czynszu za ostatni miesiąc. Czy jego dobrowolne opuszczenie mieszkania oznacza, że traci prawo do tego mieszkania (czy też dobrowolnie zrzeka sie prawa do mieszkania w tym lokalu) i mogę wystąpić do gminy z wnioskiem o jego wymeldowanie ? Czy muszę czekać aż on sam się wymelduje?"
Odpowiedź prawnika: Opuszczenie lokalu a wymeldowanie
Możliwość wymeldowania osoby, która opuściła dotychczasowe miejsce zameldowania jest dopuszczalna. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która bez wymeldowania się opuściła dotychczasowe miejsce pobytu stałego stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Możliwość wymeldowania lokatora nie oznacza jednak, że pozbawi go Pan prawa do tego lokalu. W tym celu należy mu wypowiedzieć stosunek prawny, zgodnie z przepisami prawa, na podstawie którego zajmuje (czy zajmował lokal).
Prosimy również o zapoznanie się z: Czym jest zameldowanie i wymeldowanie? Przesłanki i zasady realizacji obowiązku meldunkowego i Jak zainicjować wymeldowanie z urzędu - opinia prawna
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?