Powołanie do spadku w testamencie

Pytanie:

"Przed 2 tygodniami zmarła moja teściowa. Pozostawiła testament, w którym przywołała do całości spadku jedynie swoja córkę a moją żonę. Testament w formie aktu notarialnego został sporządzony 5 lat temu. W testamencie napisano, ze całość spadku wyczerpuje spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania ostatnio zajmowanego przez teściową. Niestety teściowa zapomniała, że wraz ze mną jest współwłaścicielką w 1/2 nieruchomości, w której mieszkam z żoną. Żona sprzedała swoją część (mamy rozdzielność majątkową) teściowej przed 8 laty. Moja żona ma jeszcze brata i siostrę, o których teściowa nie wspomina w testamencie. Czy należy obecnie złożyć w sądzie wniosek o otwarcie spadku? Czy we wniosku powinni być wymienienie jako uczestnicy postępowania brat i siostra żony mimo, że nie ma ich w testamencie? Czy fakt, że w testamencie nie jest wymieniony cały majątek ma znaczenie i konsekwencje prawne?"

Odpowiedź prawnika: Powołanie do spadku w testamencie

Przede wszystkim w ciągu pół roku od dnia dowiedzenia się o tytule swojego powołania, należy złożyć oświadczenie o przyjęciu/odrzuceniu spadku. Przyjęcie może nastąpić wprost, bądź też z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie może być złożone zarówno przed sądem spadku, jak i przed sądem rejonowym oraz notariuszem. Zgodnie z przepisem art. 641 kpc oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:

  1. imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;  

  2. tytuł powołania do spadku;  

  3. treść złożonego oświadczenia.  

Oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowywania testamentów. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone. Jeżeli oświadczenie złożono ustnie, z oświadczenia sporządza się protokół.

Kolejną czynnością jest wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej teściowej. Wniosek składa się w sądzie spadku a do pisma należy załączyć jego odpisy, skrócony odpis aktu zgonu oraz oryginał testamentu (dokument ten można jednak przedstawić dopiero na rozprawie. We wniosku należy wskazać wszystkich znanych spadkobierców (także tych którzy nie dziedziczą) oraz wskazać testament, na mocy którego ma nastąpić dziedziczenie.

Ze wskazanego stanu faktycznego wynika, iż teściowa powołała do całości spadku córkę. Okoliczność wskazania w testamencie, iż całość spadku wyczerpuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zasadniczo nie ma znaczenia. Powołuje się bowiem do spadku, a nie do konkretnych przedmiotów. Nie można jednak zupełnie wykluczyć, iż pozostali niedoszli spadkobiercy będą argumentować, iż wolą matki było przekazanie córce jedynie mieszkania. Zgodnie bowiem z przepisem art. 948 § 1 kc, testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy. Wobec powyższego okoliczność ta zostanie rozstrzygnięta w toku postępowania spadkowego.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika