Antysemityzm w Europie nadal groźny

Żydzi nadal czują się zagrożeni antysemityzmem - wynika z pierwszego przekrojowego badania przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA). Co piąty z prawie 6 tys. ankietowanych twierdził, że w ciągu minionego roku był świadkiem słownej lub fizycznej agresji wobec osób pochodzenia żydowskiego. FRA zwraca uwagę m.in. na przypadki nękania poprzez internet.

FRA przedstawia pierwsze porównywalne dane dotyczące doświadczeń osób pochodzenia żydowskiego z przypadkami nękania, dyskryminacji i przestępstw z nienawiści motywowanych antysemityzmem w UE. Pamiętając o rocznicy pogromów przeprowadzonych na ludności żydowskiej, do których doszło 75 lat temu, należy stwierdzić, że pomimo prowadzenia ustawicznych działań na rzecz zwalczania antysemityzmu w państwach członkowskich, zjawisko to jest nadal powszechne. Dlatego też przedmiotowe sprawozdanie, obejmujące odpowiedzi udzielone przez 5,847 Żydów z ośmiu państw, w których żyje około 90 proc. szacowanej liczby Żydów przebywających w UE, będzie stanowiło kluczowe narzędzie dla decydentów na szczeblu UE oraz dla przedstawicieli społeczności przy opracowywaniu ukierunkowanych środków prawnych i politycznych.

Porady prawne

- Antysemityzm to niepokojący przykład uprzedzenia utrzymującego się przez wiele wieków, dla którego nie ma miejsca we współczesnym społeczeństwie. Za szczególnie alarmujący należy uznać fakt, że internet, który powinien pełnić rolę narzędzia komunikacji i dialogu, jest wykorzystywany jako instrument nękania o podłożu antysemickim - stwierdził dyrektor FRA Morten Kjaerum. - Choć wiele rządów państw UE podjęło ogromne wysiłki na rzecz zwalczania antysemityzmu, należy podjąć lepiej ukierunkowane działania.

66 proc. respondentów uważa, że antysemityzm stanowi poważny problem w ich państwach, podczas gdy 76 proc. z nich stwierdziło, że w ciągu ostatnich pięciu lat zjawisko antysemityzmu nasiliło się. 21 proc. wszystkich respondentów było świadkiem zdarzenia lub zdarzeń o charakterze antysemickim, w których doszło do agresji słownej, nękania lub ataku fizycznego, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. 2 proc. respondentów padło ofiarą ataku fizycznego o podłożu antysemickim w ciągu minionego roku.

76 proc. ofiar nękania o podłożu antysemickim nie zgłosiło najpoważniejszych przypadków takiego nękania policji ani innej organizacji. Ograniczony charakter mechanizmów gromadzenia danych funkcjonujących w wielu państwach członkowskich UE sprawia, że skala zjawiska ataków o podłożu antysemickim pozostaje niedoszacowana.

Antysemityzm jest uznawany za czwarty najbardziej palący problem społeczny lub polityczny w państwach poddanych badaniu. Trzy czwarte respondentów postrzega zjawisko antysemityzmu w internecie jako problem. W badaniu wykazano również istnienie istotnych różnic między państwami, co często świadczy o ich zróżnicowanej historii i tradycjach oraz odzwierciedla tendencje w zakresie imigracji obserwowane w ostatnich dziesięcioleciach. 9 proc. respondentów w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że często spotykało się z twierdzeniem Żydzi ponoszą odpowiedzialność za obecny kryzys gospodarczy, a w przypadku Węgier odsetek ten wynosił 59 proc.

Źródło Komisja Europejska


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika