Wystawienie faktury do zawartej umowy

Pytanie:

"Przez rok użytkowałam Internet, na który to czas (12 miesięcy) podpisałam z usługodawcą umowę. W czasie trwania umowy wynikły problemy z płatnością za usługę - usługodawca nie przysyłał mi comiesięcznych faktur ani za użytkowanie ani faktury za modem. Po moich wielokrotnych przypomnieniach o niedokonanej zapłacie dostałam fakturę zbiorczą z kilku miesięcy w natychmiastowym terminie do zapłacenia. Po wielu negocjacjach udało mi się skłonić usługodawcę do rozłożenia płatności na raty. Niestety, w dalszym ciągu nie doprosiłam się wystawienia mi faktury za otrzymany modem. Umowa korzystania z Internetu wygasła. Raty spłacam nadal zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Po upływie terminu umowy przyszła do mnie w końcu faktura za modem. Pytanie - czy po upływie czasu umowy, faktura wystawiona z datą późniejszą (po zakończeniu umowy) zobowiązuje mnie nadal do zapłaty należności? "

Odpowiedź prawnika: Wystawienie faktury do zawartej umowy

Kwestię uiszczania płatności powinna określać umowa. Z reguły jest to pewien termin od daty wystawienia faktury. Fakt niewystawienia lub wystawienia faktury z dużym opóźnieniem nie znosi obowiązku zapłaty. W przypadku, gdy termin płatności został określony w sposób opisany powyżej, a faktura nie została wystawiona i przysłana, można przyjąć naszym zdaniem, że termin do zapłaty zaczyna biec od momentu, w którym faktura powinna być wystawiona. Przyjmuje się przy tym, iż faktura powinna zostać wystawiona w ciągu siedmiu dni (Obowiązek wystawienia faktury w ciągu tygodnia istnieje ze względów podatkowych). Jeżeli niemożliwe było uiszczenie zapłaty za usługę (np. nie znana była wysokość należności), a usługodawca jej nie podał, należy przyjąć, że nastąpiła zwłoka wierzyciela. W takiej sytuacji dłużnik (usługobiorca) może żądać naprawienia wynikłej stąd szkody. Zwłoka wierzyciela nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania. W związku z powyższym usługobiorca jest nadal zobowiązany do zapłaty. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że faktura została wystawiona po upływie terminu, na jaki zawarto umowę. Nie ma znaczenia także i to, że umowa już nie obowiązuje, aktualne (bo nie spełnione) są bowiem nadal zobowiązania z niej wynikające.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika