Będą zmiany przy wzywaniu pogotowia
Po przeprowadzeniu wywiadu dyspozytor będzie wysyłał na miejsce zdarzenia odpowiedni zespół ratownictwa medycznego. Ma także utrzymywać kontakt z osobami udzielającymi pierwszej pomocy - jeśli będzie to konieczne - do czasu przybycia zespołu ratownictwa.
Dyspozytor będzie przeprowadzał wywiad medyczny w oparciu o zbiór pytań i rekomendacji przygotowanych na podstawie sposobu postępowania w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Do zadań dyspozytora należy także określenie priorytetu wysłania zespołu ratowniczego (1 - alarmowy, 2 - pilny) i utrzymywanie z nim łączności.
Zmiany w zasadach przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów zapowiedział w marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Stało się to po informacjach mediów o nieudzieleniu na czas pomocy pacjentom. Chodzi m.in. o sprawę 2,5-letniej dziewczynki z okolic Skierniewic. Dziecko w stanie krytycznym trafiło do szpitala im. Konopnickiej w Łodzi po ponad siedmiu godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. Przyjazdu do dziecka odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Dziewczynka zmarła.
W październiku NFZ zapowiedział zmiany dot. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Mają one dotyczyć umów na 2014 r. i lata następne. Świadczeniodawcy będą musieli posiadać sprzęt rejestrujący zgłoszenia telefoniczne pacjentów. Będą też mieli obowiązek archiwizowania nagrań.
Wysoko premiowana ma być obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie obecności pediatry zwłaszcza w godz. 18-22, ponieważ z dotychczasowej praktyki wynika, że to głównie w tych godzinach zgłaszają się do nocnej opieki rodzice z chorymi dziećmi.
Ponadto w ramach NOL premiowane będą te przychodnie, które zapewnią dostęp do badań diagnostycznych oraz badań RTG w godz. 18-22 na miejscu w dni powszednie, a w pozostałe dni zapewnią gotowość personelu w godz. 22-8.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?