NIK sprawdzi skutki resocjalizacji

Kontrolerzy zainteresują się między innymi tym, jak wygląda praca z osobami mającymi zaburzenia psychiczne, w tym seksualne.

Jak wyjaśnił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, prawie wszyscy skazani na karę wieloletnie wyroki kiedyś opuszczą więzienie i trzeba ich do tego przygotować. Trzeba się zastanowić co zrobić, żeby więźniowie wychodzili zza krat lepszymi niż tam trafili i na wolności nie zagrażali społeczeństwu.

Kontrola NIK dotycząca tematu readaptacji społecznej ludzi skazanych na wieloletnie kary pozbawienia wolności poprzedziła debata z ekspertami: prof. Beatą Pastwą-Wojciechowską oraz prof. Zbigniewem Izdebskim. Szerokie podejście do tematu ma związek z tym, że w zakres zainteresowania kontrolerów wchodzi również resocjalizacja osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających.

Porady prawne

Przedstawicieli NIK interesowało szczególnie:

  1. W jaki sposób w Polsce prowadzi się readaptację skazanych? Czy przyjęty model resocjalizacji jest skuteczny? Jak powinien wyglądać model skutecznej resocjalizacji i jakie powinny zostać podjęte działania, aby zbliżyć się do tego modelu?
  2. Jakie są propozycje działań resocjalizacyjnych w jednostkach penitencjarnych dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi (w tym seksualnymi), a także z uzależnionymi od środków odurzających i alkoholu? Jakie są lub mogą być podejmowane działania, aby takie osoby chciały uczestniczyć w grupach terapeutycznych lub leczyć się indywidualnie? Jak wyglądają rokowania odnośnie tych osób przy podejmowanych próbach readaptacji społecznej?
  3. W jaki sposób dyrektorzy jednostek penitencjarnych mogliby rozpoznawać, którzy ze skazanych nie rokują nadziei na resocjalizację i są zarazem na tyle niebezpieczni, że powstaje konieczność umieszczenia ich w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym?
  4. Jak wygląda plan i program pracy ze skazanymi w tym ośrodku?
NIK sprawdzi też, jak z problemem zagrażających społeczeństwu radzą sobie inne kraje.A w szczególności jak traktują problemem osób z zaburzeniami psychicznymi (zwłaszcza w postaci zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych), które stwarzają zagrożenie dla społeczeństwa, a prowadzone dotychczas działania readaptacyjne nie przyniosły spodziewanego efektu?

Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że skontrolowana zostanie nie tylko resocjalizacja w więzieniach, ale także ośrodka w Gostyninie, gdzie po wyroku sądu rodzinnego mają trafiać sprawcy przestępstw seksualnych.

Źródło: NIK

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika