Ulga odsetkowa lepsza niż dopłaty

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia przyjęcie przez Radę Ministrów propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącej pomocy w spłacie kredytów hipotecznych dla osób bezrobotnych. Główną wadą projektu jest pomysł finansowania wsparcia ze środków Funduszu Pracy.

Środowisko przedsiębiorców skupionych w KIG uważa, że środki z Funduszu Pracy powinny być przeznaczone na utrzymanie poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwach, które przeżywają kłopoty finansowe, a nie na finansowanie działań, które są niezgodne z celami, dla których Fundusz powstał. Działania resortu pracy powinny być nakierowane na utrzymanie zatrudnienia, a tym samym zdolności kredytowej pracowników, a nie na dezaktywizację osób bezrobotnych.

Przyjęty przez Radę Ministrów system dopłat zakłada, że wsparciem objęte będą również osoby bezrobotne, które status ten uzyskały poprzez rozwiązanie umowy o pracę na podstawie porozumienia stron, co w efekcie może doprowadzić do uciekania zatrudnionych pracowników do szarej strefy. Dodatkowo projekt nie przewiduje żadnego kryterium „dochodowego" np.: co do zasobów finansowych posiadanych przez bezrobotnego. Istnieje obawa, że w pewnych przypadkach może stać się on nisko oprocentowaną pożyczką dla osób posiadających zasoby finansowe, które zrezygnowały z pracy (na mocy porozumienia stron) i będą  uzyskiwać dochody z innych tytułów.

Zdaniem KIG, w sytuacji problemów ze spłatą kredytów hipotecznych, lepszym pomysłem byłoby przywrócenie tzw. ulgi odsetkowej zarówno dla przyznanych jak i przyszłych mieszkaniowych kredytów hipotecznych. Przywrócona ulga powinna dawać możliwość odjęcia od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesionych, w trzech poprzedzających latach podatkowych, wydatków na spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 stycznia 2007r. zlikwidowała ulgę odsetkową, pozostawiając ją jedynie dla tych osób które zaciągnęły kredyt hipoteczny do końca 2006 roku. 

Porady prawne

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza - www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika