Wakacje w innym kraju UE, jak uniknąć w tym czasie problemów

Dzięki unijnym przepisom dotyczącym przekraczania granic, korzystania z opieki medycznej, przewożenia zwierząt domowych, a także przepisom w zakresie opłat roamingowych i praw pasażerów, podróże po Europie nigdy jeszcze nie były tak łatwe. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinno się pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem do innego kraju UE.

Weź ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport - nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie unijnej strefy Schengen, a więc po obszarze bez granic, warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc w razie potrzeby potwierdzić swoją tożsamość (w nieprzewidzianych okolicznościach).

Nie zapomnij zabrać ze sobą bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W swoim oddziale wojewódzkim NFZ dowiesz się, jak ją uzyskać. Jeśli podczas pobytu w innym kraju UE, państwie EOG lub Szwajcarii Ty lub Twoja rodzina będziecie potrzebować pomocy lekarza, EKUZ ułatwi Wam dostęp do publicznej służby zdrowia i usług medycznych.

Porady prawne

Pamiętaj, że usługi, które w kraju rodzinnym są bezpłatne, w innym kraju mogą nie być refundowane i może trzeba je będzie opłacić. Darmowa aplikacja EKUZ pomoże Ci wyszukać placówki służby zdrowia w kraju, który właśnie odwiedzasz.

Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych - jeśli zabierasz w podróż kota, psa lub fretkę, musisz mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Malta i Szwecja stosują dodatkowe wymagania. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju , do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika