Ważne decyzje UE w sprawie ludzkich zarodków

Komisja Europejska ogłosiła odpowiedź na europejską inicjatywę obywatelską Jeden z nas. Po spotkaniu z jej organizatorami i przeanalizowaniu postulatów KE postanowiła, że nie przedstawi wniosku ustawodawczego w tej sprawie, gdyż państwa członkowskie i Parlament Europejski niedawno przedyskutowały te zagadnienia i podjęły decyzję o kierunku odnośnej polityki. Autorzy inicjatywy wezwali UE do zaprzestania finansowania działań, które zakładają niszczenie ludzkich zarodków - przede wszystkim w dziedzinie badań naukowych, pomocy rozwojowej i zdrowia.

Po rejestracji wniosku organizatorzy zebrali więcej niż wymagany milion podpisów z co najmniej siedmiu państw członkowskich UE. 9 kwietnia organizatorzy spotkali się z Komisją (STATEMENT/14/115), a dzień później wzięli udział w wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim. Komisja uznała za właściwe istniejące ramy finansowe, które były niedawno przedmiotem debaty i państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego i zostały przez nie uzgodnione.

Komisarz UE ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn powiedziała: - Podeszliśmy do tej inicjatywy z pełnym zaangażowaniem i należytą uwagą. Trzeba jednak pamiętać, że państwa członkowskie i Parlament Europejski nie bez przyczyny zgodziły się na dalsze finansowanie badań naukowych w tej dziedzinie. Zarodkowe komórki macierzyste mają wyjątkowe cechy, dzięki którym mogą zostać wykorzystane w leczeniu groźnych dla życia chorób. Takie terapie są już na etapie badań klinicznych. Komisja będzie nadal stosowała rygorystyczne zasady i ograniczenia etyczne obowiązujące w odniesieniu do badań naukowych finansowanych przez UE. Jedna z tych zasad zakazuje dotowania badań, w których niszczy się zarodki.

Komisarz UE ds. rozwoju Andris Piebalgs stwierdził: - Europejska inicjatywa obywatelska daje obywatelom możliwość bezpośredniego udziału w kształtowaniu polityki UE. Traktujemy takie inicjatywy bardzo poważnie. Powikłania związane z ciążą i porodem są nadal przyczyną śmierci bardzo wielu kobiet. Dlatego społeczność międzynarodowa wyznaczyła sobie jako jeden z milenijnych celów rozwoju zmniejszenie współczynnika umieralności matek oraz wprowadzenie powszechnego dostępu do usług zdrowia reprodukcyjnego.

Porady prawne

UE, jej państwa członkowskie i inni międzynarodowi darczyńcy usilnie dążą do tych celów, traktując je - i ogólniej kwestie zdrowia - priorytetowo. W ramach naszych programów rozwojowych w tej dziedzinie staramy się zwiększyć dostępność skutecznych usług planowania rodziny, aby zapobiegać w ten sposób potrzebie dokonywania aborcji.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika