Ważne zmiany w rozliczaniu chorobowego

Rząd przyjął projekt zmian trzech ustaw zmierzający do obniżenia, ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia, zasiłków chorobowych sędziów i prokuratorów.

Chodzi o ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy: o Sądzie Najwyższym i o prokuraturze. Projekt zmian opracował resort sprawiedliwości, który w zeszłym roku został zobowiązany do przygotowania przepisów dotyczących obniżenia zasiłków chorobowych.

Zaproponowano, aby funkcjonariusze i żołnierze zawodowi otrzymywali co do zasady 80 proc. uposażenia w przypadku zwolnienia lekarskiego. Regulacja ta dotyczyłaby funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Porady prawne

Obecnie, przebywając na zwolnieniu, otrzymują oni pełne wynagrodzenie. Planowana zmiana, ograniczająca uposażenie o 20 proc. za okres absencji chorobowej, oznaczałaby zbliżenie do zasad obowiązujących w systemie powszechnym. Ocenia się, że to rozwiązanie przyczyni się do spadku liczby zwolnień w formacjach mundurowych. W efekcie więcej funkcjonariuszy i żołnierzy będzie na służbie, co z kolei przełoży się na większe bezpieczeństwo państwa oraz obywateli. Zmiany te powinny także zoptymalizować wydatki budżetowe na uposażenia tych służb.

Przyjęto, że zwolnienie od zajęć służbowych z powodu choroby będzie następowało na zasadach zbliżonych do obowiązujących w systemie powszechnym, tj. na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Obecnie nie ma regulacji prawnych umożliwiających sprawdzenie, czy przebywanie na zwolnieniu funkcjonariusza lub żołnierza jest uzasadnione.

Projekt zakłada, że prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby będzie kontrolowana przez komisje lekarskie podległe właściwym ministrom, natomiast prawidłowość jego wykorzystania będzie kontrolowana przez przełożonego i odpowiednie komisje lekarskie. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze, wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem, utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.

Przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej w sposób proporcjonalny do czasu trwania zwolnienia (środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń będą w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w służbie). Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczania świadczeń emerytalnych
i rentowych.

Przewidziano także sytuacje, w których w związku z chorobą uposażenie funkcjonariuszy i żołnierzy nie będzie zmniejszane (zachowają oni prawo do 100 proc. wynagrodzenia). Chodzi m.in. o: wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, a także oddawanie krwi. Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań (np. misji, działań ratowniczych) poza granicami Polski, a także dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika